Salı, Ocak 26, 2021

Tether Neden En Popüler Stablecoin?

Tether Hakkındaki olumsuz eleştirilere rağmen en popüler stablecoin olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Peki, Tether (USDT) bunu nasıl başarıyor?

Tether

Bu yıl Tether için altın Değerinde

Pazar payı yüzde 97’lere varan Tether kripto para yatırımcılarının en çok tercih ettiği stablecoin. Birçok stablecoin Tether ile rekabete girmeyi göze almasına rağmen birebir fiat para tarafından desteklenen stabilcoinlerin arz tedariklerinde zamanla azalma olduğu gözleniyor. Bu sebeple Tether ile rekabet etmeleri şuan için pek mümkün görünmüyor.

Tether ise arz dengesini son derece iyi yönettiği için birçok kişinin büyük bir düşüş beklediği geçen sene Ekim ayında başlayan çöküşte ancak 0,85 dolara düştü. Sonrasında başlayan ralli ile birlikte Tether toplam arzını 2019 yılında 2 milyar dolardan 4,108 milyar doların üzerine çıkarmayı başardı.

Hatta bu sene içinde Omni-Layer protokolü ile tokenlerini Ethereum ağına taşıdı. Böylelikle yatırımcılar Tether stabilcoinlerini ERC tokeni şeklinde hem daha ucuza satın almaya, hem de daha kolay bir şekilde transfer etme imkanına kavuştu.

Aslında her bir USDT birimi Tether Limited’in stoklarında tutulan bir ABD doları ile destekleniyor. Bu sayede USDT tokenleri Omni-Layer protokolü ile etkinleştirilmiş olan herhangi bir cüzdanda depolanabilir ve birçok kripto para borsasında alınabilir ve satılabilir.

En popüler stablecoin olmayı nasıl başarıyor?

En popüler stablecoin olma başarısını biraz da 2019 yılında gerçekleştirdiği atılımlar sayesinde başardı. USDT, bu sene kendine yol haritası olarak birkaç kripto borsaya odaklanmak yerine birçok kripto para borsasında listelenmeyi seçti.

Bu yayılma girişimi sayesinde yatırımcılar birçok borsada kolaylıkla arbitraj yapabiliyor. Bununla birlikte , başlangıçta kendisine şüphe ile bakan birçok yatırımcıya ve son zamanlarda yaygınlaşan vadeli işlemler tehdidine rağmen bu zamana kadar ayakta kalmayı başardı.

Kripto para piyasası tarafından hızla kabul görmeye başlayan stablecoin, yakın zamanda NiceHash tarafından iç ticaret işlemlerinde de kullanılmaya başlandı. Ayrıca , neredeyse bütün piyasalarda aktif olarak kullanılmasına rağmen volatilite bakımında diğer kripto paralara göre daha istikrarlı bir tablo ortaya koyuyor.

Her ne kadar Tether Inc’in USDT’yi kullanarak piyasada manipülasyon yaptığına dair hakkında iki ayrı davası olsa da en popüler stablecoin olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.  USDT’nin kripto para piyasalarındaki manipülasyondan az etkilenmesi, yatırımcılar tarafından daha fazla tercih edilmesinin yolunu açıyor.

Öte yandan, Dünyanın en güçlü iki ekonomisinden birisi olan Çin’in, Tether’e olan ilgisi de göz önünde bulundurulması gereken başka bir konu. Çin’in sahip olduğu büyük fonların sınırlama veya sansür olmaksızın taşınmasına aracı olabilir. Çin’in Tether’e sağlayacağı muhtemel bir arz talebi USDT’nin küresel çapta kabulünü hızlandırabilir.

haber.coinotag.com‘dan bitcoin haberlerini Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Önceki İçerikRipple (XRP) Nedir?
  Sonraki İçerikHolochain Holo Hot Nedir?

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.18
  THYAO.IS₺12.70
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.64
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.18