Salı, Mart 2, 2021

Tether, Bitcoin’in iyileşmesinde nasıl bir rol oynadı?

Bitcoin, 3 Ocak’tan bu yana ilk kez 29.000 $ ‘ın altına düştükten sonra 21 Ocak’ta büyük bir gerileme yaşadı. Bitcoin 33.000 $ ‘ın üzerine çıkmıştı, ancak mevcut yükseliş ortamında daha fazla güç toplayan belirli bir hikaye vardı.

Gerçeklerle birlikte, Bitcoin dökümü sırasında borsalara stabilcoin girişi 2021’de belirgindi. Santiment’in yakın tarihli bir raporuna göre, her düşüşün zaman çizelgesi aşağıdaki grafikte vurgulanmış ve USDT aynı zamanda büyük döviz girişleri kaydetmiştir.

Bitcoin

Rapor, Bitcoin’in 4-5 Ocak, 11-13 ve son zamanlarda 21-22 Ocak tarihlerinde bir düşüş yaşadığını öne sürdü. Aynı dönemde, borsalara USDT girişi aşağıdaki rakamları kaydetti:

4-5 Ocak: 2 milyar USDT girişi 11-13 Ocak: 3,6 milyar USDT girişi 21-22 Ocak: 2,4 milyar USDT girişi gerçekleşti.

Şimdi, yukarıdaki durum, USDT’nin düşüş sırasında Bitcoin’e yardım etmekten sorumlu olduğu bir anlatıyı işaret ediyor, ancak anlatı farklı koşullarda tamamen doğru olmayabilir.

Kontrol ve Etki: Satırları okumak

Bir açıklamaya geçmeden önce, stabilcoin’in işlevselliğinin bir kez daha anlaşılması gerekiyor. Sabit bir varlık, borsadaki diğer varlıkları satın almak için kullanılabilen, yalnızca dolara sabitlenmiş kriptodur.

USDT’nin her zaman yüksek hacimleri korumasının nedenlerinden biri, birçok açık deniz borsası için USD bileşeninin yerini almasıdır. Yatırımcıların ABD düzenlemeleri ile uğraşmasına gerek yok ve USDT’nin aksine, geleneksel bankacılık sistemi gibi yavaş bir ödeme süresine sahip değil.

Dolayısıyla, USDT’nin bir Bitcoin düşüşü sırasında yüksek girişleri kaydetmesi gerçeği, spekülasyon manipülasyonu gerekçesi olmadan istikrarlı varlık ile BTC’ye erişmenin rahatlığı olabilir.

Santiment raporu, grafikte başka bir önemli gözlemden bahsetti.

USDC

Düşüşler sırasında, USDC gibi diğer stabilcoinler de TrustToken’in TUSD ve DAI stablecoin’iyle birlikte bir dizi giriş kaydettiğinden, daha yüksek girişler sergileyen sadece USDT değildi.

Bu nedenle, FUD, aşağıdaki ifadeye indirgenebilecek başka bir Tether-Bitcoin yarattı: Tether, yükselen alım satımlar sırasında Bitcoin’in değerini etkiler ancak onu manipüle etmez. Topluluğun bir kısmı, USDT’nin bir çöküşe tanık olması durumunda Bitcoin’in de düşeceğine ancak bu duruma uygunluk olmadığına inanıyor.

USDan Held ile ilgili tartışmaya farklı bir yaklaşım benimseyen Kraken borsa temsilcisi geçtiğimiz günlerde şunları söyledi:

Tether yarın değersiz bulunursa, tahmin edin Bitcoin fiyatına hemen ne olur? Tether sahipleri 24 Milyar Dolarlık Tether’i Bitcoin’e dönüştürdükçe bu durum fırlayacak.

– Dan Held (@danheld) 

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 47,862.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.86
  THYAO.IS₺14.81
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.98
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.19