Pazartesi, Ocak 18, 2021

Temettü Stratejisine Göre Borsaya Yatırım Yapmak!

Temettü, bir şirketin ortaklarına, hisse senedi veya nakit (veya her ikisi) gibi belirli bir süre içinde elde ettiği kardan ayırdığı hükümdür. Temettü yatırımı, yatırımlarınızdan istikrarlı bir gelir elde etmek için temettü ödeyen hisse senedi satın alma stratejisidir. Temettü ödeyen hisse senetleriniz piyasada değer kazandıkça yaşanan büyümeye ek bir katkıdır. Halka açık şirketlerde, ilgili şirketin hisselerini temettü dağıtımından önceki işlem gününde teslim alırsanız, temettü almaya hak kazandığınız anlamına gelir. Bir şirketin ortaklarına temettü ödemesi zorunluluğu yoktur, ancak temettü dağıtan şirketler genellikle sektör lideri, dürüst bir yönetim yaklaşımına sahip ve düzenli olarak kâr sağlayan bir yapıya sahiptir. Temettüler genellikle yıllık net kardan dağıtılabilir, nadiren de önceki dönem kârı bazında. Bir yatırımcıya dağıtılacak temettü miktarı, sahip olduğu hisse sayısı ile belirlenir.

Basit bir hesapla açıklarsak; Bir şirket% 20 temettü ödeyecekse ve bu şirketin 500 hissesine sahipsek; 1 tl nominal bedelle 0.20 kuruş, dolayısıyla toplam 100 tl temettü kazanıyoruz. Hesabımıza gelecek tutar% 15 gelir vergisi kesintisi ile gelir. Kâr payı dağıtımı sonrası hisse senedinin piyasa fiyatı ise, bir önceki fiyattan toplam temettü / hisse sayısı olarak hesaplanan hisse başına ödenen temettü düşülerek bulunur.

Borsa İstanbul internet sitesinde belirtilen temettü esasına göre hesaplanan iki endeks bulunmaktadır:

BIST Temettü Endeksi; Yıldız Pazar, Ana Pazar ve Gelişen Şirketler Pazarında işlem gören ve değerleme tarihi itibariyle son 3 yılda nakit temettü dağıtılan şirketlerin hisselerinden oluşmaktadır. BIST Temettü 25 Endeksi Temettü getirilerine göre azalan sıralamada ilk 2/3 diliminde yer alan BIST Temettü Endeksi’nde yer alan payların değerleme günü itibarıyla piyasa değeri en büyük 25 hisse senedinden oluşmaktadır. BIST Temettü ve BIST Temettü 25 Endekslerinin hesaplanmasına 01.07.2011 tarihinde başlanmış olup her iki endeksin başlangıç ​​değeri 63.269,40’tır.

01.07.2011 tarihinde hesaplanmaya başlanan ve birbirine paralel iki endeks şu an 1.200 civarında işlem görüyor.

Bir süredir oldukça popüler olan ve uzun vadeli yatırıma farklı bir soluk getiren temettü yatırımı, aşağıda yaptığım arka test sonuçlarına göre aslında kazançlı bir strateji gibi görünüyor.

Hazırladığım iş temettü getirisine dayanıyor. Bu kavram, cari hisse fiyatının hisse başına ödenen temettü oranına bölünmesiyle hesaplanır. Tek başına temettü getirisi, bir şirketin iyi mi yoksa kötü bir şirket mi olduğunun göstergesi olmasa da, şirketin gelecekteki potansiyelini görmek için fikir verebilir. Temettü veren hisse senedinin fiyatı, ödenen nakit temettü kadar azalacağından portföyünüz üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır.

Bu stratejide portföy grubumuz sadece BIST100’deki hisse senetleri olacaktır. 2010 yılı başından itibaren temettü getirisi sıfırdan büyük olan hisse senetlerini beş farklı portföye ayırsaydık nasıl bir getiri elde ederdik sorusuna cevap arıyoruz. (Dönem: 3 ay)

(Temettü verimi ve temettü oranı sıklıkla karıştırılan iki kavramdır. Temettü getirisi piyasa değeri ile ilgilidir, piyasa değeri 1 milyon tl olan bir şirketin net kar marjı% 50 ve temettü getirisi% 25 ise, o zaman temettü oranı% 50. Kazancının% 60’ını veya daha azını temettü olarak ödeyen şirketler daha güvenilirdir.

Portföy 1’in performansı, BIST100’ün neredeyse 10 katıdır.

Peki, kriterlerimizi değiştirelim, portföy sayısını 1 ve portföy grubunu BIST Temettü Endeksi’nde yer alan hisse senetleri ile sınırlayalım. Bu durumda, üç ayda bir en yüksek temettü ödeyen beş şirkette ilerleme kaydetmiş olacağız.

Modeli çalıştırdığımızda önceki grafiklere benzer bir sonuç görüyoruz. BIST Temettü endeksinden oluşan portföy ile BIST100 portföyü arasında getiri açısından önemli bir fark bulunmamaktadır.

2020 yılı başından beri kriterlerimize uygun hisse grubunu ekliyorum. Bu liste ile her bir hissenin portföy getirisi üzerindeki etkisini ve endeks ile karşılaştırmasını görebilirsiniz.

Önceki kriterleri sabit tutarak 5 portföylü bir yapı oluşturacak olursak, en yüksek getiriyi sağlayan Portföy 1’in betası 0,87, sharpe oranı ve K değeri beklenen değerlerin üzerindedir.

Bu strateji sonucunda 2010 yılında yatırılan 100 liranın endekse görece% 752 daha fazla getiri sağladığını ve yaklaşık 1.750 lira getiri sağladığını söyleyebiliriz.

Matrix / KHN Menu / System Tester özelliğini kullanarak son 2 yılın (son 500 bar) verileriyle geriye dönük test yaptığımızda, belirtilen tarihler arasında% 100 veya daha fazla getiri sağlayan aşağıdaki firmaların olduğunu görüyoruz. (Temettü getirisi sıfıra düştüğünde AL şartı ile)

Özetle, düzenli temettü ödemelerine rağmen yeterince büyümeyen şirketler, ortaklarına temettü dağıtmayıp farklı yatırımlara kaydıran şirketlerden daha iyi görülmese de strateji olarak iyi performans gösterdiklerini söyleyebilirim. Bir yatırımcı olarak, temettü ödemelerinin tutarlılığına da dikkat etmek önemlidir. Geçmişte istikrarlı bir geliri ve nakit akışı olan ve yavaş da olsa yavaş büyüyen şirketlere odaklanmak gerekiyor.

Herkes için iyi kar.

Yazar: Southern Example

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.70
  THYAO.IS₺13.23
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.42
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.18