TCMB Başkanı: “Kripto Paralara Yönelik Yasak Söz Konusu Değil”

TMB (Türkiye Merkez Bankası)
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu “Enflasyon Raporu 2021-II” başlıklı toplantıda kripto paralara yönelik bir yasağın olmayacağını söyledi.

Resmi Gazete’de yayımlanan “kripto paralar” ile ilgili yönetmeliğe göre 30 Nisan’dan sonra Türkiye’de kripto paralar ile ödemeler yasaklandı.

Kavcıoğlu “kripto paraların ödemelerde yasaklanması” ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Bunların herhangi bir denetim ve gözetim mekanizmasına sahip olmadığını ve bir merkezi muhatap bulunmadığını söyleyip, fiyatlardaki yüksek oynaklığın üstünde durmuştu.

Kripto paraların, bu sebepler dolayısıyla ödeme araçlarında güvene zarar verebileceğini de eklemişti.

Şahap Kavcıoğlu

Bugünkü toplantıda bu yasak hakkında da açıklamalarda bulunan Kavcıoğlu:

“Bizim getirdiğimiz düzenlemenin temel amacı, bu alandaki çalışmalar belirli bir olgunluğa erişinceye kadar, kripto varlıkların ödemeler alanında yol açabileceği muhtemel sorunların önüne geçmek amacıyla, ödemeler alanında kullanılmamasına yöneliktir.” dedi.

Bu kapsamda yatırımcılarda kripto paraların yatırım aracı olarak kullanımının yasaklanmasına yönelik endişeler oluştu. Bugünkü toplantıda Kavcıoğlu, “Kripto paraların yatırım aracı olarak kullanılmasına ilişkin bir düzenleme düşünüyor musunuz?” sorusunu yanıtladı.

Kavcıoğlu, “Kripto varlık ekosistemine getirdiğimiz bir yasak söz konusu değil.” dedi.

Merkez Bankasının kendi dijital parasının ise yıl sonunda çıkacağı biliniyor.

 

Feragatname: Konu ile ilgili yorumlar ve analiz bulguları yalnızca ilgi kişilerin veya yazarın görüşleridir, kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı ya da haber kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!