Tayland’dan Regülasyon! | Kripto Para Topluluğu İkiye Ayrıldı!

DeFi projeleri, Tayland'da faaliyet gösterebilmek için Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan bir lisans gerektirebilir.

DeFi 2
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkenin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), merkezi olmayan finans (DeFi) projelerinin Tayland’da yasal olarak faaliyet göstermek için lisans gerektirebileceğini söylüyor .

SEC, “Dijital belirteçlerin ihracı, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yetkilendirilmeli ve denetlenmelidir ve ihraççının bilgileri ifşa etmesi ve madeni paraları Dijital Varlık Kararnamesi uyarınca lisanslanan jeton portalları aracılığıyla sunması gerekir.” dedi.

DeFi’yi Düzenleme

Haberler, kripto topluluğu içinde bir bölünmeye neden oldu.

Bazıları düzenleme olasılığını DeFi’nin büyümesi için meşru bir faktör olarak memnuniyetle karşılarken, diğerleri ademi merkeziyetçi finans ve düzenlemenin kutupsal zıtlıklar olduğunu iddia ediyor.

MVP Coin’in baş geliştiricisi Dome Charoenyost, “Bazı DeFi türlerinin gereğinden az regüle edildiği ve gelecekte SEC tarafından düzenlenen DeFi platformlarını görebileceğimiz daha açık hale geldi.” dedi.

Fintech start-up Ava Advisor’ın kurucu ortağı ve CEO’su Niran Pravithana ise dolaşımdaki dolandırıcı sayısı göz önüne alındığında SEC’den yapılan açıklamanın makul olduğunu ekledi.

Bu suçlular, Messenger uygulaması Telegram’da saklanabilir ve token fiyatlarını manipüle edebilir ve bu yasadışı faaliyetler yetkililer tarafından kolayca fark edilmeyebilir.

Ancak diğerleri pek ikna olmuş değil. Tayland’ın kripto para topluluğuna zarar verdiğini iddia edenler de var. Charles Storry:

SEC, bu türden bir şey söyleyerek Tayland’ın küçük kripto topluluğuna zarar veriyor ve bu izinsiz teknolojiyi anlamadıklarını gösteriyor. Düzenleyici bu yeni işletmeleri teşvik etmeli.

Tayland DeFi’yi Nasıl Düzenleyebilir?

Tayland’ın SEC’i, DeFi alanını tam olarak nasıl düzenleyeceği tam olarak belli değil ancak bazı seçenekler var.

Birincisi, bir düzenleyici, “rug pull” (dolandırıcılık türü) riskini azaltmak için teorik olarak bir DeFi projesinin kodunu denetleyebilir. Bir düzenleyici, kullanıcıların herhangi bir DeFi jetonunu fiat para birimine dönüştürmeye çalıştıklarında ilgili KYC prosedürlerinden geçmelerini sağlayarak DeFi’nin anonim doğasıyla da mücadele edebilir.

Her halükarda, bu hala kriptoda belirsiz alandır ve DeFi’nin nasıl düzenleneceği konusunda çok az fikir birliği var.

Storry, “DeFi’yi düzenlemek güzel bir fikir ama bunu zorlamanın gerçekliği başka bir şey.” diye ekledi.

Feragatname: Konu ile ilgili yorumlar ve analiz bulguları yalnızca ilgi kişilerin veya yazarın görüşleridir, kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı ya da haber kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!