Takipe Aldığımız Üç Hisse : FedEx, Nike, Micron Technologies

hisse
hisse
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD ile Çin’in geçtiğimiz 18 aydır devam eden ve piyasaları diken üstünde tutan ticaret savaşında, ABD’nin uygulamayı planladığı yeni gümrük vergilerinin de önüne geçen kısmi bir anlaşmaya varıldığını açıklamasıyla birlikte geçtiğimiz hafta küresel hisse ler yükseliş yaşadı. İki tarafın delegeleri şimdi anlaşmanın imzalanması için bir tarih aralığı belirleyecek, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ise Cuma günü gazetecilere iki tarafın hedefinin de imzayı Ocak ayında Washington’da atmak olduğunu söyledi.

Ticaretteki ani sıkıntıların ortadan kalkmasıyla birlikte yatırımcıların önümüzdeki haftalarda şirket temellerine yoğunlaşması muhtemel. Bu da doğru bir hamle olur çünkü ABD’nin en büyük şirketlerinden bazıları bu hafta gelir raporlarını yayınlamayı planlıyor. Bu sebeple aşağıdaki üç hisseyi yakından takip edeceğiz:

1. FedEx

Dünyanın en büyük nakliyat şirketi olan FedEx (NYSE:FDX) 2020 mali yılı ikinci çeyrek gelir raporunu 17 Aralık Salı günü piyasa kapanışının ardından yayınlayacak. Analistler ortalama olarak hisse başına 2,82 Dolar kârla birlikte 17,6 milyar Dolar satış geliri bekliyor.

ABD’deki şirketlerin 2019 dördüncü çeyrek raporlarından önce yayınlanacak olan rapor, şirketin küresel ekonominin temsilcisi olarak değerlendirilmesi sebebiyle genel olarak yakından takip ediliyor. Böylelikle rapor ticaret ve yatırımdaki sorunlara yönelik erken uyarılar verebilir.

Eylül ayındaki ilk çeyrek gelir açıklamasında şirket yıl için kâr öngörüsünü düşürmüştü. ABD-Çin anlaşmazlığının tetiklediği kötüleşen ekonomik şartlar şirketin ekspres nakliyat işine de darbe vurdu.

Memphis, Tennessee bazlı ulaştırma devi şimdi hisse başına kârının mevcut mali yılda Haziran’daki öngörü olan tek haneli düşüş yerine %16-29 arasında gerilemesini bekliyor. FedEx ayrıca gelir beklentisinde de düşüşe gitti.

Şirketin önünde engel olarak durmaya devam eden bu konular hisseleri de geçtiğimiz yıl içinde baskı altında tuttu. Cuma gününü 165,67 Dolar’da kapatan hisse, bir yıl önceye göre %11 değer kaybetti. Yayınlanacak rapor ve yönlendirme, endişeli yatırımcılara ABD-Çin ticaretindeki iyileşmenin önümüzdeki aylar içinde şirkete nasıl fayda sağlayacağı konusunda ipuçları sağlayabilir.

2. Nike

eNike (NYSE:NKE) 2020 mali yılı ikinci çeyrek gelir raporunu 19 Aralık Perşembe günü piyasa kapanışının ardından yayınlayacak. Analistler spor giyim devi için ortalama olarak hisse başına 0,58 Dolar kârla birlikte yaklaşık 10 milyar Dolar satış geliri bekliyor.

Cuma günü 97,77 Dolar’lık bir rekora ulaşmanın ardından Nike hissesi bu yıl %30’dan fazla yükseliş kaydetmiş oldu. ABD-Çin arasında bir ticaret anlaşmasına yönelik umutlar, yatırımcıların şirketin dünya çapında satışlarına yönelik endişelerini dindirmeye yardımcı oldu.

Nike’ın bir önceki gelir raporu, şirketin ticaret savaşından nispeten az etkilendiğini ortaya koymuştu. Kadın ürünlerine yönelik güçlü talep sayesinde şirket hem hisse başına kârda, hem de satış gelirlerinde beklentilerin üzerine çıkmıştı. Son gelir görüşmesinde şirket için uzun vadeli en büyük fırsatları değerlendiren CFO Andy Campion’ın listesinde ilk sırada kadın ürünleri vardı ve onu kıyafet, dijital ürünler ve uluslararası ticaret takip etti.

Üretimini istikrarlı bir şekilde Çin’den uzaklaştırarak çeşitlendiren Nike, bu strateji sayesinde Çin ürünlerine yönelik gümrük vergilerinden daha az etkilendi.Nike’ın ayakkabı ve giyim ürünlerinin yaklaşık %26’sı geçen yıl Çin’de üretildi, ancak Susquehanna Financial Group’a göre bu ürünlerin %10’undan daha azı ABD’ye ihraç edildi.

3. Micron Technologies

Çip üreticisi Micron Technology (NASDAQ:MU) 2020 mali yılı ilk çeyrek raporunu 18 Aralık Çarşamba günü piyasa kapanışının ardından yayınlayacak. Şirketin hisse başına 0,47 Dolar kârla birlikte 5 milyar Dolar satış geliri açıklaması bekleniyor.

Eylül ayındaki gelir raporunun ardından Micron hayal kırıklığı yaratan bir çeyreklik kâr beklentisi ortaya koydu ve küresel ticaretteki gerilimin çip endüstrisindeki düşüşü uzatabileceğine dair uyarıda bulundu. Şirketin yönlendirmesi, satışların üst üste dördüncü çeyrekte de yıllık bazda %20’nin üzerinde bir düşüşe doğru yol aldığı anlamına geliyor.

Ancak ABD ile Çin’in aralarındaki anlaşmazlığı çözme çabalarıyla birlikte çip talebindeki düşüşün bir dip noktasına ulaştığına dair işaretler, bu yıl %60’lık bir artış kaydeden Micron hisselerini ticarete karşı hassas sektörlerle birlikte yükselişe geçirdi. Hisse Cuma gününü 51,20 Dolar’da kapattı.

Trump yönetiminin Huawei şirketine Amerikan teknolojisini satın alma yasağı getirmesinin ardından Micron en büyük müşterilerinden birine ürün satmayı durdurmak zorunda kalmıştı. Şirket, bilgisayarlarda ana bellek olarak, akıllı telefonlarda ise depolama alanı olarak kullanılan çipler üretiyor.

Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır. Yazı içeriğindeki bilgiler yalnızca bilgi içerir.Yatırım tavsiyesi değildir!

haber.coinotag.com‘dan bitcoin haberlerini Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!