arama

Stablecoin Yatırımı Yapanlar Kazandı Bitcoin Yatırımcıları İflas Etti

stablecoin yatırımı

Stablecoin Yatırımı – Ünlü Blockchain analiz şirketi Coin Metrics, Bitcoin’in son yedi yıl içerisindeki en büyük gün içi değer kaybını yaşadığı zamanda stablecoin yatırımı yapanların kazanç sağladığını ortaya koydu.

Stablecoin Yatırımı Kazandırdı

Kripto para birimlerinin çeşitli yönlerine ilişkin analizler yayınlayan Blockchain analiz şirketi Coin Metrics, 23 Mart’ta Ağın Durumu raporunu paylaştı. Rapor, iki hafta önce Bitcoin ölüm dalışını yaparken kripto piyasasının geri kalanının nasıl değer kazandığına odaklandı.

stablecoin yatırımı
Stablecoin Yatırımı Kazandırdı – Tehther (USDT)

Coin Metrics’in paylaştığı verilerine göre stablecoin’lerin pazar payı arttı, spot ve vadeli işlem piyasalarındaki alım-satım marjı büyüdü ve işlem ücretleri tavan yaptı. Kripto para yatırımcıları, piyasa çakılırken paralarının değerini korumak için stablecoin’lere yönelmiş olabilirler. 

Birçok stablecoin değer Kaydetti

Circle’ın USD Coin’i (USDC) gibi stablecoin’lerin piyasa değeri, kripto piyasasının erimesinin ardından tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Stablecoin’lerin piyasa değerinin kripto piyasasının çakılmasının ardından genellikle yükseliş trendi beklenir, fakat bu sefer durum farklı seyretti:

“Stablecoin’lerin aktarım değeri, piyasadaki dalgalanmanın ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesini bildirdi.  13 Mart’ta takip ettiğimiz tüm stablecoin’lerin toplam aktarımı rekor seviye olan 444,21 milyon dolar seviyesine ulaştı.”

Diğer Stablecoin birimleri de yükseliş gözlemlendi. Tether tarafından oluşturulan Ethereum’un (USDT-ETH) piyasa değeri 22 Mart itibarıyla 3,7 milyar dolar seviyesine ulaştı:

“BTC/USD işlem çiftinin yarı yarıya değer kaybı yaşaması ve stablecoin’lerin çok büyük miktarlarda basılması, stablecoin’lerin piyasa değerinin Bitcoin’e oranı bakımından yalnızca birkaç günde iki katına çıkmasına sebep oldu.”

Hareketli Piyasadaki Stablecoin’lere bakış

Çöküşün kazanını piyasa değeri bakımından USDC oldu, birim son otuz gün içerisinde yüzde 57 artış oranında artış kaydetti. Stablecoin, MarkerDAO’da kendi merkeziyetsiz stablecoin’i Dai’nin (DAI) 1,06 dolara yükselmesinin ardından teminat olarak kullanılmakta. 

Coronavirüs salgınının küresel piyasaları altüst etmeye başlamasının akabinde stablecoin’lerin arzı artış göstermeye başladı. 12 Mart’ta salgının kripto piyasasını nasıl etkilediğini gören yatırımcılar, denge için stablecoin’lere yönelmiş olabilirler.

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz!

Avatar for Enes Başoğlu
Enes Başoğlu Düzenleyici
Yazarımız CoinOtag ekibinin müdavimlerinden, emektarlarından birisidir. Kendisiyle iletişime geçmek için [email protected] kanalını kullanabilir ya da yorum atabilirsiniz.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap