Pazartesi, Ocak 25, 2021

Stabilcoin akışları Bitcoin’in hareketini belirliyor mu?

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, listelerde Bitcoin’in yükselişi, sektördeki diğer gelişmeleri gölgede bıraktı. 26 Kasım ile baskı zamanı arasında Bitcoin %123 büyüdü. Bu zaman çizelgesinin özel önemi, Stabilcoinler konusuna geçerken anlatılacaktır.

Coinmetrics’e göre, stabilcoinler son birkaç aydır yükselişte ve geçtiğimiz hafta boyunca arz daha da yoğunlaştı. USDC olarak toplu bir artış oldu, TUSD, USDC’nin Ocak 2021’in başından bu yana 500 $ ‘a yakın eklenmesi ile yükselişe geçti.

Kaynak: Coinmetrics

Ek olarak, Tether’in arz payı da, baskı sırasında azalmaya başladı, Tether Ocak 2019’dan bu yana en az paya sahip ve yaklaşık %75’e düştü. Ancak, etki söz konusu olduğunda, stabilcoinler çok büyük bir para kazanıyor olabilir.

Borsalara akan sabit paralar bir katalizör mü?

Resim

Kaynak: Twitter

Santiment tarafından takip edilen son gelişmeler önerildi USDC, TUSD ve SAI ile borsaya geri dönen stabilcoinlerin sayısının, Bitcoin’in yükselişini hareketleriyle yansıtmasıyla sürekli olarak arttığı. Böyle bir gelişmenin şu anki önemi, stablecoin’lerin piyasa düşüşünden sonra BTC’nin mevcut rallisini etkiliyor olabileceğidir.

Zaman çizelgesine geri dönersek, Bitcoin’in 26 Kasım’dan günümüze değeri %132 arttı. Aynı zamanda Coingecko, toplam stabilcoin piyasa değerinin 9,3 milyar dolarlık bir artışla, 24,3 milyar dolardan 33,7 milyon dolara yükseldiğini bildirdi.

Stabilcoinleri şimdi izlemek neden önemlidir?

Tek satırlık bir açıklama, perakende ticaret hacmini temsil etmesidir. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde kurumlar, BTC’nin yükselmesine izin verme konusundaki katılımları için kabul edildi, ancak BTC’ye USDT veya başka herhangi bir sabit varlık üzerinden erişemeyeceklerdi.

USDT, USDC’nin gösterdiği yüksek hacimler, perakende satış hacmidir ve perakende yatırımcılar, kurumsal olanlara göre oynaklığa daha duyarlıdır.

Bu nedenle, ister yükseliş ister düşüş eğilimi olsun, herhangi bir kısa vadeli piyasa kırılımı, ağırlıklı olarak yüksek perakende giriş veya çıkışlara bağlıdır. Stabilizasyon da hızlı bir şekilde gerçekleşir, ancak şu anda, stabilcoinler ileriye dönük rallinin bir kısmını dikte ediyor olabilir.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 33,326.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.32
  THYAO.IS₺13.01
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.16
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.54