S.S.S

Kripto Avcısı Eğitim Serisi:


Nasıl para kazanabilirim?​

Kripto Avcısı Eğitim Serisini izledikten sonra, coinotag.com‘a girip bütün airdroplara katılarak para kazanmaya başlayabilirsiniz!

Aklınızdaki diğer soruların cevabı aşağıda ancak orası biraz karışık, bütün airdroplarda ne yapmanız gerektiği zaten var!

Peki, neler yapmam gerekiyor?

İlk olarak, etherium-wallet açmanız gerekiyor ki, Airdrop yayınlarının isteklerini yerine getirdikten sonra, vaat edilen tokenler hesabınıza yatabilsin. 

Telegram da olmazsa olmazımızdır, işletim sisteminizin mağazasından (app store, ios store, microsoft store vb) indirebilirsiniz!

Aşağıdaki işlemler örnek temsilidir, hepsi ve daha fazlası için Telegram Sohbet grubumuza bekliyoruz!

MyEtherwallet’ta Nasıl Cüzdan Oluşturulur?

Videolu anlatım için:
 

Internet tarayıcımızda https://www.myetherwallet.com/ adresine giderek, sol üstten “New Wallet” seçeneğini seçiyoruz.

Karşımıza aşağıdaki ekran geldiğinde “Enter a password” yazan boşluğa şifremizi yazıp, aynı şifreyi bir kağıda da not aldıktan sonra, alttaki “Create New Wallet” butonuna tıklıyoruz.

Şifre oluştururken güvenlik açısından genel olarak; şahsi bilgilerden bağımsız, tamamen rastgele, büyük ve küçük karakterler, rakamlar, özel karakterler kullanmanızı ve en az 10 karakter kullanmanızı tavsiye ederim.

İyi Şifre: dM&4PrNgC#7

Kötü Şifre: edilee97

“Create New Wallet” a tıkladıktan sonra karşımıza gelen ekranda “Download Keystore File (UTC/JSON) butonuna tıklıyoruz. Otomatik olarak bir dosya indirecek, bu dosya ileride cüzdanınızı açma yollarından biri, kullanımına tekrar deyineceğiz.

“I understand. Continue.” butonuna basarak bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

Sonraki ekranda “Save Your Private Key” yazısının altındaki kutuda 62 haneli özel anahtarınız bulunuyor. Eğer bir yazıcınız var ise “Print Paper Wallet” butonuna tıklayarak ekrana gelen sayfayı yazdırmanızı tavsiye ederim. Eğer bir yazıcınız yok ise Özel Anahtarınızı, üşenmeden bir kağıt parçasına not almanızı ve doğru yazdığınızı birkaç kez kontrol etmenizi öneririm. Eğer telefonunuzun güvenliğine güveniyorsanız, yazdırılabilir sayfanın fotoğrafını çekmek de bir seçenek. Bu sayfada gördüğünüz renkli ufak ikon sadece sizin cüzdanınıza özeldir, hızlıca görsel doğrulama için bir süre sonra gözünüz bu ikona aşina olacaktır. Özel Anahtarı KESİNLİKLE bilgisayarınıza kaydetmeMEnizi tavsiye ediyorum. Özel Anahtarı güvenli bir yere kaydettikten sonra, “Save Your Address” butonuna basarak devam ediyoruz.

Yazdırılabilir sayfada “Your Address” in altında gördüğümüz 0x ile başlayan 42 haneli dijital anahtar bizim “IBAN” ımız. Birinden bize ETHEREUM göndermesini istediğimizde veya hesabımıza ETHEREUM yatırmak istediğimizde kullanacağımız adres bu. Bu adresi insanlara vermek güvenlidir. Yapabilecekleri en kötü şey hesap hareketlerinize bakmak veya size para göndermek olacaktır. Sürekli kullanacağımız için bu adresi kolay ulaşılır bir yere kaydediyoruz.

Tebrikler, artık bir Ether Cüzdan sahibisiniz. Bir sonraki bölümde cüzdanımızı kullanmayı öğreneceğiz.

MyEtherwallet Cüzdan Kullanımı

Eğer bir önceki bölümde kaldığınız ekrandaysanız, buradan devam edeceğiz. Eğer farklı bir ekrandaysanız yukarıdaki menüden “Send Ether & Tokens” ı seçerek devam edin.

 

Cüzdanınız şu anda kilitli durumda, önümüzdeki menüde, cüzdanı açmak için farklı yöntemler sıralanıyor. Öncelikle kısaca hepsini açıklayacağım.

  • MetaMask/Mist : Bir tarayıcı uzantısı. Kolay kullanım için tavsiye edilen bir yöntem.
  • Ledger Wallet, TREZOR, Digital Bitbox : 3 seçenek de birer hardware wallet. Basitçe anlatmak gerekirse şifreli USB bellekler. Şüphesiz ki en güvenli yöntem bu, zira cüzdanınızı çevrimdışı USB bir bellekte saklamak dışarıdan erişimi imkansız kılıyor.
  • Keystore / JSON File : Cüzdanı yaratırken bilgisayarımıza indirdiğimiz dosya. Bu dosya sadece seçtiğimiz karmaşık şifre ile açılabiliyor, yine de güvenli bir yerde saklamanızı tavsiye ederim.
  • Mnemonic Phrase : Genellikle 14 ila 20 rastgele kelimeden oluşan şifre dizisi. Şu anda MyEtherwallet bu seçeneği desteklemiyor ancak yuakrıda bahsettiğimiz hardware wallet lar bu şekilde şifreleniyor.
 • Private Key : Kaydettiğimiz 62 haneli Özel Anahtar. Cüzdanınıza ulaşmak için en tehlikeli yöntem. Özel anahtarınızı bilen herhangi biri herhangi bir yerden cüzdanınızla istediğini yapabilir. Bu sebeple cüzdanınıza ulaşmak istediğiniz her seferde tarayıcıya özel anahtarınızı girmek oldukça riskli.
  Öneri olarak
  Json File şifre açma sistemini kullanabilirsiniz, Json’u seçtikten sonra açılan ekranda üye olurken oluşturduğumuz şifreyi girip, Unlock’a basalım.

Kripto-para Cüzdanımda Görünmüyor

Borsaya çıkmamış ancak cüzdanlara dağıtımı biten kripto-paraların cüzdanınızda görünmesi için tanımlama işlemi yapıyoruz bu da MyEtherWallet hesabınıza girdikten sonra sağ alta doğru Token Balances kısmından, Add Custom Tokens yazısına tıklıyoruz. 

Ardından Token Contract Adress için, ilgili kripto-para biriminin dağıtım adresini yazıyoruz. Aşağıdaki görselde, sitemizde popüler olan Berminal’in bilgileri bulunmakta; contract address, symbol ve decimals bilgileri yer almakta: 

Site için tıkla!
Contract‘ın karşısındaki adresi Token Contract Adress‘e, Symbol’deki BERM’i Symbol’e, Decimals’deki 18’i de Decimals’e yazıp Save‘ye basıyorsunuz ve artık myEtherWallet bünyesinde de görebilirsiniz!

MyEtherWallet’tan Transfer Yapma & Cüzdan Görüntüleme

Transfer / EFT

Yukarıda gördüğümüz liste ekranından “Keystore / JSON File” ı tıklıyoruz, sağ taraftan “Select Wallet File” a tıkladıktan sonra, bilgisayara indirdiğimiz“JSON” dosyasını seçerek “Aç” butonuna tıklıyoruz. Hemen altındaki boş kutuya yarattığımız şifreyi yazdıktan sonra aktif hale gelen “Unlock” butonuna tıklıyoruz. Tebrikler cüzdanımızı açtık!

Transfer yapmak için “To Address” kutusuna, alıcının Ether adresini, “Amount to Send” kutusuna gönderilecek Ether miktarını yazdıktan sonra “Generate Transaction” butonuna basıyoruz, altta açılan “Send Transaction” butonuna tıklıyoruz, açılan pencerede bilgilerimizin doğruluğunu kontrol ediyoruz, eğer doğru ise “Yes, I am sure! Make Transaction” yazan butona tıklıyoruz ve transfer emrimizi girmiş oluyoruz.

Aktif ekranda TXHash yazan bir değer var. Bu değer bizim EFT talimat numaramız diyebiliriz. EFT mizin durumunu kontrol etmek için bu değeri kopyalayarak https://etherscan.io/ adresine gidip sağ üstteki arama kutusuna yapıştırıp “GO” yu seçiyoruz. Gelen ekranda EFT mizin durumunu canlı olarak takip edebiliyoruz.

Cüzdan Görüntüleme (MyEtherwallet & Etherscan)

 • MyEtherWallet ta Görüntüleme

Cüzdan ve bakiye görüntülemek için https://www.myetherwallet.comadresine gidiyoruz. Sol üstten “Send Ether & Tokens” seçeneğini tıklıyoruz. Açılan seçeneklerden “View w/ Address Only” yi seçerek sağda açılan kutuya ETHEREUM adresimizi yazıyoruz / yapıştırıyoruz. Adresi eksiksiz yazdıysak altta “View Balance” butonu aktive olacak, bu butona tıklayarak cüzdan bakiyemizi görüntülüyoruz.

 • Etherscan’de Görüntüleme

Cüzdan görüntülemenin bir başka ve muhtemelen daha kolay yolu: https://etherscan.io/ adresine giderek sağ üstteki arama kutusuna adresimizi yazıp/yapıştırıp “Go” tuşuna basıyoruz. Sayfada bütün hesap hareketlerimiz detaylı olarak görünüyor.

Tokenleri Borsa Hesabına Yollamak

Shapeshift/Coinpot/Binance başta olmak üzere çıkan Token’in bulunduğu bir borsaya kendi wallet adresimizden transfer/eft yapıyoruz. Öncelikle çıkan Token’in bu borsalar mevcut olup olmadığını kontrol etmek lazım. Token’in bulunduğu bir borsa bulduğumuz vakit orada kişisel bir hesap açarak borsa/cüzdan adresi yaratmış olacaksınız. Bu adresi transfer kısmına ekleyip onaylayacaksınız.

Borsa hesabınıza gelen token’i btc karşılığı satışa sunup bitcoin elde edeceksiniz. Bu bitcoin’i aynı şekilde açmış olduğunuz Paribu hesabına aktararak orada hem tl’ye çevirebilirsiniz hemde banka hesabınıza aktarabilir.

Borsa Hesabındaki Tokenleri Coine Çevirmek

Öncelikle etherdelta.com adresine giriş yapıyoruz. Yeni bir hesap açabilirsiniz ya da elinizde private keyi olan bir ethereum hesabını buraya aktarabilirsiniz.

Yeni hesap açmak için ekrandaki new accounta tıklayın !

1.png

Size bir ethereum adresi birde bu hesaba erişim için kullanacağınız size özel olan private key verecektir.(BU İKİSİNİ SAKIN KAYBETMEYİN, BİR YERE KAYDETMEYİ UNUTMAYIN.)

Hesabımızı buraya import etmek istersek ise import account u seçip ethereum adresini ve bu hesabın private key ini girerek hesabımıza giriş yapmış oluruz.

Öncelikle işlemlerin hızlı gerçekleşmesini sağlamak için GAS değerini 8-21 arası bir değer girebilirsiniz. Daha da hızlı gerçekleşmesini isterseniz bu değeri daha yüksek yapabilirsiniz. Benim tavsiyem 21 yapmanız.

3.png

Bu borsada işlem yapabilmek için etherdelta hesabınızda en az 0.002 eth olması gerekiyor. Fee(ücretler) buradan karşılanıyor. Deposit işlemini ekrandaki bu kısımdan yapıyoruz. Amount kısmına göndereceğimiz eth miktarını giriyoruz ve deposit e tıklıyoruz.

2.png

Etherdelta hesabımıza eth transfer ettikten sonra sıra geldi borsada al-sat işlemi yapmaya.

4.png

İlk olarak hangi token için işlem yapacaksanız onu seçin . Ben anlatımı MTH (Monetha ) üzerinden yapacağım.

Daha sonra hesabımızda bulunan tokenin etherdelta hesabımıza da deposit etmemiz gerekiyor. Bunun için ne kadar MTH transfer edeceksek onu yazıp deposit e basmamız gerekiyor.

5.png

Etherdeltaya tokenlerin gelmesi biraz zaman alabiliyor. Tokenler geldikten sonra tokenin eth olarak kaçtan satılıp ya da alındığını bu kısımdan görebilirsiniz. Yeşil renkli olanlar tokeni satın almak isteyenleri ben bu tokeni bu fiyattan alacağım dediği kısımdır. Kırmızı olanlar ise tokeni satanların ise ben bu fiyattan satacağım alan varsa bu fiyattan alsın dediği kısımdır.

Hemen alış veya satış yapmak isterseniz buradaki değerlerden hemen işlem yapabilirsiniz. Yada New order kısmından yeni satış ya da alış emri verebilirsiniz.

6.png

Güncel kurdan 1500 MTH satış yaparsam 0.766 ETH değerine karşılık geliyor.

7.png

Satış emri verildikten sonra etherdelta kısmına ETH gelene kadar bekleyeceğiz. Bu işlem yine 10-15 dakika sürüyor. Tabi bu seçtiğimiz GAS değerine göre değişiyor.

ETH geldi şimdi sıra onu etherdeltadan kendi cüzdanımıza withdraw etmeye yani çekmeye.
Etherdeltadan en az 0.00375 ETH çekebiliyoruz. (Güncel durum bu ilerde artıp azalabilir). Ne kadar ETH çekeceksek onu girip withdraw a basıyoruz.

Aynı şekilde satın aldığımız tokenleri de yine bu kısımdan tokeni seçerek çekebiliyoruz.

9.png

Borsa Hesabındaki Parayı Banka Hesabına Çekmek

Bunun için Paribu’yu kullanıyoruz. Global Borsa Hesabımızda bulunan parayı önce Paribu’ya aktarıyoruz. Paribu, BTC-TL üzerine çalışan bir site haliyle cüzdanımızdan buraya göndermeden önce Bitcoin’e çevirmemiz gerekiyor Tokenlerimizi. 

Paribu Hesabınıza BTC’yi Aktarma
Paribu hesabınıza Bitcoin yatırmak için BTC İşlemleri menüsünde bulunan BİTCOİN YATIRMA panelini kullanabilirsiniz.

YENİ BİR ADRES OLUŞTUR butonuna tıklayarak BTC yatırma adresi oluşturmanız gerekmektedir. Adresinizi QR Kodunu tarayarak veya ADRESİ KOPYALA butonuna basarak da kopyalayabilirsiniz. Tüm transfer işlemlerinizde el ile yazdığınız ya da kopyalayıp yapıştırdığınız cüzdan adreslerinin doğruluğunu ikinci kez kontrol etmeniz önerilir. 

Hesabınıza bir BTC transferi yaptığınızda yine bu sayfadan transferinizin onay durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Transferiniz blok ağı altyapısında bulunan madenciler tarafından 3 onay aldığında Paribu hesabınıza otomatik olarak yansıtılacaktır.

GÖRSELDE YER ALAN ADRES ÖRNEKTİR.

Ardından, Paribu üzerinden Bitcoininizi TL’ye çevirerek, doğrudan banka hesabınıza çekim talebinde bulunabilirsiniz.