Diğer

  Son Raporlara Göre, Bitcoin ve Kripto Paralar Likidite Sıkışıklığı Yaşıyor: Şimdi Ne Olacak?

  • Glassnode’un son raporuna göre, dijital varlık piyasası büyük bir likidite sıkışıklığı yaşamaktadır ve hem on-chain hem de off-chain işlemlerde tarihsel düşüşler yaşanmaktadır.
  • Bitcoin ve Ethereum yıl başladığından bu yana net sermaye girişi görmüşlerdir, ancak her iki varlık da Ağustos sonlarından itibaren nötr veya negatif sermaye akışlarına geri dönmüşlerdir.
  • Kısa bir volatilite döneminin ardından, Glassnode’un on-chain metrikleri, Bitcoin işlemlerinin toplam USD hacminin günlük ortalama olarak 2,44 milyar dolar olduğunu göstermektedir.

  Bitcoin ve kripto paralarda görülen likidite sıkışıklığı, 2020 öncesi boğa piyasası seviyelerini hatırlatıyor; Yükseliş için sinyal olabilir mi?

  Glassnode, Likidite Sıkışıklığı Olduğunu Açıkladı

  Bitcoin-BTC

  Kripto piyasası istihbarat firması Glassnode’un son raporuna göre, dijital varlık piyasası büyük bir likidite sıkışıklığı yaşamaktadır ve hem on-chain hem de off-chain işlemlerde tarihsel düşüşler yaşanmaktadır.

  Piyasa, nispeten dar bir işlem aralığına dönmesiyle bu likidite düşüşü, Glassnode analistine göre 2020 öncesi boğa piyasası seviyelerini hatırlatmaktadır. Analist, “aşırı duyarsızlık ve sıkıntı, hakim duyguyu en iyi tanımlayanlardır” demiştir.

  Stablecoin’ler, Nisan 2022’den bu yana sürekli bir arz düşüşü görmüşlerdir ve Glassnode bunu Terra ekosisteminin çöküşü ve getirisi olmayan stablecoin’lere yüksek faiz oranlarının aktarılmaması gibi çeşitli faktörlere bağlamıştır.

  Bitcoin ve Ethereum yıl başladığından bu yana net sermaye girişi görmüşlerdir, ancak her iki varlık da Ağustos sonlarından itibaren nötr veya negatif sermaye akışlarına geri dönmüşlerdir, bu da durgunluğu ve belirsizliği işaret etmektedir.

  market-realized-value-net-capital-change

  Büyük stablecoin’ler arasında, Tether’ın (USDT) arzı Kasım ayı düşüklerinden bu yana 13,3 milyar dolar artmıştır. Bununla birlikte, USDC ve BUSD büyük düşüşler yaşamıştır – sırasıyla 16,7 milyar ve 20,4 milyar dolar düşüş yaşanmıştır.

  Glassnode, USDC düşüşünün muhtemelen ABD kurumlarının sermayeyi yüksek faiz oranı pazarlarına taşımasının bir yansıması olduğunu, BUSD düşüşünün ise ihraççı Paxos’un ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun yaptırımları nedeniyle üretimi durdurmasından kaynaklanmış olabileceğini belirtti. Bu nedenle Tether’ın stablecoin pazarındaki hakimiyeti %69’a yükselmiş, Haziran 2022’de %44’ten büyük bir artış göstermiştir.

  Zincirde ve zincir dışında sessiz zamanlar

  Kısa bir volatilite döneminin ardından, Glassnode’un on-chain metrikleri, Bitcoin işlemlerinin toplam USD hacminin günlük ortalama olarak 2,44 milyar dolar olduğunu göstermektedir. Bu, analiste göre genel olarak piyasanın kar veya zarar kilitlediği Ekim 2020 seviyelerini yansıtmaktadır.

  bitcoin-entity-adjusted-volume

  Off-chain türev piyasasında, Bitcoin günlük işlem hacmi de tarihsel bir düzeye düşmüştür ve 2022 düşüklerinden bu yana ilk kez 12 milyar dolar seviyesine gerilemiştir.

  Ancak Glassnode, Bitcoin opsiyon piyasasında bazı ayrışmalar olduğuna dikkat çekti ve işlem hacminin önemli ölçüde arttığını, ancak hala vadeli işlemlere göre büyüklük olarak birkaç kat daha küçük olduklarını belirtti. Analist, “bu, piyasanın genel likidite koşullarının daha sıkı olduğu bir dönemde görüşlerini ifade etmek için opsiyonların kaldıraç ve sermaye verimliliğini kullanmayı tercih ettiğini yansıtabilir” dedi.

  Hodl Trendi Devam Ediyor

  Glassnode’un haberine göre, piyasanın durgun durumuna rağmen “tutma” eğilimi güçlü kalıyor. Glassnode’un 155 günden fazla kripto para tutan zincir üstü varlıklar olarak tanımladığı uzun vadeli sahipler grubu, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 14,7 milyon BTC’ye ulaştı.. Bu arada, kısa vadeli sahip arzı – 155 günden daha kısa süre sahip olanlar – 2011’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

  bitcoin-long-short-term-holder-thresold

  Glassnode’a göre, uzun vadeli sahipler için karlılık yavaşça artarken, bu arzın %26,7’si şu anda zararda bulunuyor. Ancak 26.000 dolar seviyesinin altında, kısa vadeli sahiplerin pozisyonlarının neredeyse tamamı zararda, bu da daha fiyat duyarlı bir kohortun biraz gergin olduğu anlamına gelebilir, analist dedi.

  Bitcoin şu anda 26.125 dolar seviyesinden işlem görmektedir. Kripto piyasanın en büyük varlığı olan Bitcoin, endüstri için tarihsel olarak kötü bir ayın devam ettiği Ağustos sonundan bu yana yaklaşık %5 düşmüştür.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.

  SON DAKİKA: Grayscale, Spot Ethereum ETF’si için Başvuru Yaptı! Tüm Detaylar!

  Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale Investments, Ethereum Trust fonunu spot Ethereum ETF'sine dönüştürmek için harekete geçti!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Ethereum 1700 Doların Üzerinde Kalmayı Başardı! Sırada Ne Var? Güncel ETH Fiyat Analizi!

  Ethereum fiyatı 1700 dolarlık kritik direncin üzerine tutunmakta başarılı oldu: ETH için bir sonraki direnç seviyesi kaç dolar? Güncel ETH analizi!

  2 Ekim Güncel Bitcoin Fiyat Analizi: BTC için Bir Sonraki Fiyat Hedefi Nedir?

  Bitcoin fiyatı Ekim ayının ilk haftasına yükseliş ile başladı: Bitcoin'in bir sonraki hedefi ne olacak? BTC'nin güncel destek ve direnç seviyeleri!

  1 Ekim Güncel Polygon (MATIC) Fiyat Analizi: MATIC Coin Yükseliş Rallisi mi Başlatıyor?

  Polygon (MATIC), son 24 saat içerisinde önemli bir direnç seviyesini aşarak yükselişe geçmiştir: MATIC coin yükseliş hareketini sürdürecek mi?

  1 Ekim Chainlink (LINK) Fiyat Analizi: LINK Coin Bu Desteğe Tutunamazsa Yükseliş Hareketi Sonlanabilir!

  Chainlink (LINK) son zamanlarda oluşturduğu yükseliş trendini bozmaya yakın görünüyor: Bu destek tutunamazsa LINK coin daha fazla düşebilir!

  OGN Kritik Direncin Üzerine Tutunamadı! Şimdi Ne Olacak? Güncel OGN Coin Analizi!

  Origin Protocol (OGN) son 24 saatte %20'den fazla artış göstermiş ve dikkatleri çekmeyi başarmıştır: OGN'nin yükselişe devam etmesi için bu direnci aşması gerekiyor!
  Celal MUTLU
  Celal MUTLU
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.