Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi ve Bist100 Yorumu 9 Temmuz 2020

hisse önerileri

BIST100

Güne pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi bankacılık endeksi öncülüğünde kar satışlarıyla karşılaşarak günü %0,52 düşüşle 118.713’den kapattı. Bankacılık endeksi % 1,38 düşüşle negatif ayrışmasını devam ettirdi. Yurtdışı borsalar ikinci dalga endişeleriyle ABD hariç genel olarak günü düşüşle kapattı. BIST’te yabancı payı %50 altına gelirken, özellikle bankacılık hisselerindeki yabancı satış baskısı devam ediyor. VIX endeksi 28 seviyelerinde seyrederken, volatilitenin ortadan kalktığının teyidi için endeksin 22 seviyesi altına gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. CDS’ler tekrardan 502 seviyelerine yükselirken, TL varlıklara yönelik yüksek risk algısının tekrar yükselmeye başladığına işaret ediyor.

Yurtdışı borsalarda ikinci dalga endişelerine rağmen yükseliş eğilimi devam ediyor. BIST’te ise yükseliş eğilimi devam etse de teknik göstergeler yorulma emaresi göstermesi nedeniyle bu yükselişlerin kısa vadede kar satışı fırsatı olarak değerlendirilme olasılığı yükselmiş görünüyor. Bugün ABD’de açıklanacak haftalık işsizlik maaşı başvuruları günün takip edilecek verisi olacak. ABD ve Almanya vadelileri BIST kapanışına göre %0,5-0,6 arasında yükselişle seyrederken, Asya borsalarında alıcılı bir seyri var. Endeksin güne sınırlı alıcılı bir eğilimle başlaması beklenirken, yükselişlerin özellikle bankacılık hisselerinde kar satışı fırsatı olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

GARAN, VAKBN, YKBNK, KCHOL, SAHOL, AKSEN, CCOLA, DOAS, MGROS, PETKM, TCELL, TOASO, TTKOM, ZOREN

Seker Yatirim Hisse Tavsiye Listesi – 9.07.2020

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi – (9.07.2020)

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.