SEC’den Elon Musk’a Darbe

elon musk twitter
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elon Musk’a SEC’den Uyarı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ilk olarak Wall Street Journal tarafından elde edilen ve bildirilen yazışmalara göre Tesla ve CEO Elon Musk’ı 2019 gözden geçirilmiş bir uzlaşma anlaşmasının şartlarını ihlal ettikleri iddiasıyla uyardı.

SEC yetkilileri, 1 Mayıs 2020’de Musk’ın Tesla’nın hisse senedi fiyatının “çok yüksek” olduğunu söylediği ve rapora göre şirketin piyasa değerinde 13 milyar dolardan fazla bir düşüşe yol açan bir tweet’e işaret etti. SEC ayrıca, ön onay almadan güneş çatısı üretim rakamlarını tartıştığı 2019’daki Musk tweet’lerine de işaret etti. Menkul kıymetler düzenleyicileri, pandemi sırasında Musk’ın Twitter kullanımını izleyip yazışma yoluyla onunla ve Tesla’yı karşı karşıya getirirken, uzlaşma anlaşmasının uygulanmasını zorlamak için bir dava açmadılar.

Musk’ın, önemli şirket bilgilerini içeren Tesla ile ilgili tweet’leri yayınlamadan önce bir avukat tarafından onaylanması gerektiği halde onaylamadan paylaştı. SEC, Musk ve Tesla arasında yapılan gözden geçirilmiş bir uzlaşma anlaşmasının parçasıydı. Anlaşma şartları, Musk’ın diğer meselelerin yanı sıra Tesla yönetim kurulu başkanı olarak rolünden vazgeçmesini de gerektiriyordu. Menkul kıymet düzenleyicileri, CEO’nun şirketi hisse başına 420 dolardan özel olarak alacağını tweetledikten sonra, 2018’de menkul kıymetler dolandırıcılığı yapmakla suçlayarak, biri kişisel olarak Musk’a, diğeri Tesla’ya karşı iki ayrı şikayette bulundular.

7 Ağustos 2018’deki kötü şöhretli tweet, Tesla hisselerinin yükselmesine neden oldu ve şirket ile Musk için bir dalgalanma dönemine yol açtı. 16 ayda, Tesla’nın hissesi, Aralık 2019’da yeniden fırlayıp 420 doları aşmadan önce hisse başına 177 dolar civarında üç yılın en düşük seviyesini gördü. Tesla hisseleri Salı günü 623,90 dolardan kapattı ve mesai saatlerinden sonra hafifçe düşüşe geçti.

Gharrity v Musk ve diğerleri davası da dahil olmak üzere Tesla ve Musk’a karşı açılan hissedar davaları da CEO’nun Tweetlerine işaret etti ve bunların hissedarlara ve şirkete mali zarara yol açtığını söyledi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!