Cuma, Şubat 26, 2021

SEC yakın zamanda Bitcoin ETF’ye yeşil ışık yakacak mı?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa komisyonu [SEC] kripto borsasında işlem gören fonları onaylamayan bir geçmişe sahip. Ancak analistler, zamanın değiştiğine ve SEC’in yakın gelecekte Bitcoin ETF fikrine daha açık olacağına inanıyor.

Ancak SEC’i Bitcoin ETF’yi onaylamaktan tam olarak ne korkutuyor?

Bloomberg’de kıdemli bir analist olan Eric Balchunas, gözetim ve manipülasyonla ilgili endişenin SEC için asıl endişe olduğuna inanıyor.

“Bunu reddetmelerinin ana nedeni gözetim ve manipülasyondur. Bu nedenle, temel piyasada düzenleyicilerin yeterince gözetimi olmadığını söylüyorlar. Bir şeyler ters giderse, nasıl yanlış gittiğini veya kimin yaptığını bilmenin hiçbir yolu yoktur.”

Gözetim, düzenleyicilerin üzerinde durmaya devam ettiği çok önemli bir sorundur, ancak yakında bunun üstesinden gelmek için bir plan yapmak zorunda kalacaklar. SEC, bir Bitcoin veya kripto ETF’yi sadece düzenlemede bir boşluk olduğu için onaylayamaz.

Bununla birlikte, vurgulanan diğer sorunlar piyasanın manipülasyonunu içeriyordu. Geleneksel finansal sistem piyasadan manipülasyonu yasaklayamamış olsa da, düzenleyiciler bunu ETF’leri kilit altında tutmak için bir kalkan olarak kullanıyorlar.

Son GameStop fiyaskosu, SEC tarafından vurgulanan piyasa manipülasyonunun en önemli örneğidir. Yine de Balchunas, “onayladıkları diğer ürünlere ve bu diğer ürünlerin çalışma şekline karşı” SEC’in nihayetinde bir Bitcoin ETF’yi onaylaması gerektiğine inanıyordu.

Galaxy Digital’den Mike Novogratz SEC’in 12 ay içinde bir Bitcoin ETF’yi onaylayacağını spekülasyonuyla SEC’in bir Bitcoin ETF’yi onaylaması için doğru zamanın ne olduğu konusunda tartışan analistler olduğu için kripto alanında paylaşılan his buydu.

Şu ana kadar SEC’den yalnızca karamsar yanıtlar aldıktan sonra, Bitwise, ‘Bitwise’daki şirketlerin performansına karşılık gelen yatırım sonuçları sağlamak için yeni bir ETF başvurusunda bulundu.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 48,637.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.08
  THYAO.IS₺13.39
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.60
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.09