SEC ve Bitcoin’ciler Arasındaki ETF Sorunu

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

SEC ve Bitcoin’ciler arasında bir Bitcoin ETF’sini onaylama konusunda uzayan süreç birçok kişi için sinir bozucu olmuştur. Çok beklenen bu hamle, en yüksek puanlı dijital varlığın Wall Street borsalarında işlem görebilmesine ve artan miktarda kurumsal yatırımcı ve sermayeyle işlem görebilmesine olanak sağlayacak. Ancak federal daire, diğerlerinin yanı sıra istikrarsızlık ve likidite korkularını gerekçe göstererek imzayı defalarca erteledi.

SEC’in yeni başkanı Gary Gesner’in gelişi, kripto meraklısı olduğu haberi yayıldıkça birçok kişiden umut aldı. Bununla birlikte, Osprey Funds kurucusu ve CEO’su Greg King yakın tarihli bir röportajda, atamanın SEC’in BTC ETF’lerine yeşil ışık yakması için yeterli olmayabileceğini düşündüğünü iletti.

Likidite ve vesayetle ilgili önceki tartışmalar biraz çözülmüş olsa da King, manipülasyon konusunun hala önde olduğunu belirtti. Bunlar arasında sosyal medyada Elon Musk gibi etkileyiciler tarafından memecoin pumplanması da var.

Wall Street’in Düşük Mesai Saatleri de Bir Sorun!

Kripto varlıklar 7/24 işlev gören küresel borsalarda işlem görür. Wall Street borsalarının sadece hafta içi 6,5 saat işlem görebilmesi, mesai saatleri dışında varlığın değerindeki artış veya düşüş yatırımcılar arasında korku yaratabilir. King’e göre, federal dairedeki komisyon üyeleri onayladıkları varlıklarda istikrarı sağlamanın kendi görevleri olup olmadığı konusunda bölünmüş durumdalar.

Osprey, bu yıl King’in yakında bir ETF’ye dönüştürmeyi umduğu bir BTC fonu yayınladı. Her iki varlık sınıfı arasındaki temel fark, yatırımcılara yeni birimlerin nasıl oluşturulabileceği ve tedarik edilebileceğidir.

CEO’ya göre Grayscale’in fon GBTC’nin priminin son zamanlarda negatife inmesinin nedeni buydu. Hedge fonları, milyarlarca dolarlık AUM’ye ve arz sıkıntısı çeken birden fazla yeni birimin oluşturulmasına yol açan güven fonuna kitlesel olarak yatırım yapmıştı. Ancak primler daralınca bu kısa vadeli yatırımcılar geri çekildi ve düşen talep negatif primleri körükledi.

GBTC Priminin Son Zamanlarda Negatife Dönmesi

Altınla ilgili bir benzetme yapan yönetici, BTC’nin ETF olmasada dağıtımı arttırabileceğini de belirtti. Altın binlerce yıl boyunca işlem görmesine rağmen ETF’lerin oluşturulması varlığın ortalama yatırımcılarla portföyle ilgili daha fazla konuşmaya çekilmesine izin verdi. Dahası, tüketicilerin artık dışarı çıkıp varlığı satın almalarına ve birçok BTC yatırımcısının da karşılaştığı sorunlar olan depolama alanı hakkında endişelenmelerine gerek yoktu.

 

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook