Sec Nedir? (Securities and Exchange Comission(SEC))

sec
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz günlerde SEC’i sıkça görüyoruz açılımı Securities and Exchange Comission olan SEC’i kripto alanında daha çok XRP davası ve ETF onaylarıyla duyuyoruz bizde sizler için sec nedir sorusunun cevabını ve sec ile ilgili bir kaç haberi derledik.

SEC Nedir?

Türkiye’deki karşılığı Sermaye Piyasalar Kurulu olan Securities and Exchange Comission(SEC) Amerika’da bulunan düzenleyici bir devlet kurumudur borsalar ve menkuller bu kurum aracılığı ile denetlenmektedir. Ülkede ki en önemli kurumlardan birisidir ve borsa,menkul yatırımlarıyla ilgilenen kişiler için oldukça önemli haldedir.

Büyük buhran sonrası özellikle basit yatırımcılar korumak ve merkezi bir denetleyici kurum oluşturmak amacıyla 1934’te kurulmuştur ve günümüzde hala aktiftir.

SEC halka arz edilen hisse senetleri hakkında hiç bir yorum yapmadan sadece ilgili hisse ile ilgili yatırımcılar için materyallerin halka açıklanmasını sağlar. Açıklanan bilgilerin doğruyu yansıtıp yansıtmadığı yine SEC denetimindedir. Sermaye piyasalarında “şeffaflık” ilkesini korumakla yükümlü bir kurumdur.

SEC her türlü menkul kıymeti düzenleyebilen bir kurumdur. Federal menkul kıymet yasasını uygular. Aynı zamanda hisse senedi ve elektronik tüm piyasaları denetlemekle yükümlüdür.

Sec Nedir?

Görevleri bunlar olan SEC kripto para borsaları ilede oldukça yakından ilgileniyor hatta öyle ki SEC’in ne olduğu hakkında fikir sahibi olmayan yatırımcılar dahi kripto borsalarla ilgili kestiği cezalardan ötürü ismini bilmektedir. Önceki başkan Jay Clayton bitcoin borsa yatırım fonlarını reddederek kripto para karşıtı olduğunu belli etmişti.

Bitcoin’e destek vermeyen SEC Başkanı istifa ediyor

SEC’in başına gelen yeni başkan Gary Gensler’in kripto paralar hakkında düzenleme isteği talep ederek kriptolara oldukça sıcak baktığını belli etmişti diyebiliriz.

Kongre ile çalışmanın gerçekten bu konuyu ele alabilecek tek kongre olduğunu düşünüyorum. Kripto borsalarına daha fazla yatırımcı koruması getirip getirmeyeceğini düşünmek iyi olur. Çünkü şu anda, bu kripto varlıklarla ticaret yapan borsaların, SEC’de daha fazla güven aşılayacak bir düzenleyici çerçevesi yok.

Yeni SEC Başkanı Gary Gensler’den Kripto Paralar Hakkında Düzenleme İsteği!

SEC ve kararları oldukça sıkı bir şekilde takip ediliyor. Kripto paraların bir para mı, menkul kıymet mi olduğu sorusu farklı ülkeler tarafından farklı şekillerde değerlendirilirken, ABD’de henüz kripto paralar için net bir tanımlama hala bulunmuyor.

Geçtiğimiz dönemde bitcoin ile ilgili yatırımcılara uyarıda bulunmuştu.

SEC’den Bitcoin (BTC) Vadeli İşlemleri Hakkında Yatırımcılara Uyarı!

SEC ile ilgili dış bağlantılar

https://www.sec.gov/

https://en.wikipedia.org/wiki/U.S._Securities_and_Exchange_Commission

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!