Çarşamba, Ocak 27, 2021

Bitcoin ETF : SEC Red Kararını Tekrar Gözden Geçirecek!

Bitcoin etf

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitwise Asset Management ve NYSE Arca tarafından bu yılın başlarında sunulan Bitcoin borsa yatırım fonu (Bitcoin ETF) başvurusunu reddetme kararını tekrar gözden geçireceğini söyledi. Duyuru 18 Kasım 2019 tarihli resmi bir bildiriyle geldi.

Bitwise’in araştırma başkanı Matt Hougan, şirketin SEC’in kararını devirmek istemediğini, ancak “yorum yapma ve SEC ile diyalogu sürdürme fırsatını” memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Bitcoin ETF Başvurusu Tekrar Gündemde

Bitwise’un başvurusu asıl olarak 9 Ekim’de reddedildi. SEC’in başvuruyu tekrar gözden geçirmesine neyin yol açtığı tam olarak belli değil. SEC üyeleri sunulan bir dilekçe üzerine veya kendi takdirine bağlı olarak kararları gözden geçirme kabiliyetine sahip.

Bir ETF başvurusunda resmi onay ve onaylama sürecinden farklı olarak. kararın gözden geçirilmesi için sabit bir son tarih bulunmuyor. Daha önce SEC, Gemini borsasının kurucuları Cameron ve Tyler Winklevoss ikizleri tarafından sunulan Bitcoin ETF başvurusunun reddini gözden geçirmişti; Bir yıldan uzun bir süre geçtikten sonra, reddedilme onaylandı.

Bitcoin ETF’si neden önemli?

ETF açılımı, Exchange-Trader Fund olarak karşımıza çıkıyor.
ETF nin Türkçesi ise “Borsada İşlem Gören Fon” veya “Borsa Yatırım Fonu” demek.
Basitçe açıklamak gerekirse, normal yatırım fonlarının borsada işlem gören halini ifade etmekte. Hisse senedi gibi spot fiyatla alınıp satılan ETF’ler, bir ya da daha fazla dayanak varlığa sahip olabiliyor. Fon, bu varlıkların getiri düzeylerini derleyip kopyalayarak yatırımcılara sunuyor. Dünyada oldukça bilinen Borsa Yatırım Fonlarının (ETF) en büyük ilk 10’unun yönetimi altındaki varlıklar, 1 trilyon doları aşmakta.

Bir Bitcoin ETF sinin onaylanması halinde, Bitcoin de trilyon doları bulan bu piyasadan pay almış olacak. Bunun kripto toplulukları ve Wall Street takipçileri tarafından fiyata önemli bir etkisinin olması ön görülüyor.

Geleceğin Altını Bitcoin

Bitcoin ETF‘si onay durumunda, “geleceğin altını bitcoin” felsefesini de doğru çıkarabilir tarih, Altın için ilk ETF meydana geldiği zaman olan 2013 yılının Mart ayından sonra, altının fiyatı %300’den fazla artmıştı. ETF ’nin Bitcoin ’i de benzer şekilde etkileyebileceği beklentisi var.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺29.22
  THYAO.IS₺12.54
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.38
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.19