Scalping Trade nedir ?

Scalping Trade nedir? Scalper kime denir? Scalping Trade Teknikleri nelerdir? Hepsini tüm detaylarıyla açıkladık!

coin-yorum-26
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Scalping trade, çok kısa zaman aralıklarıyla çok sık alım satım yaparak kar elde etmeye çalışmak anlamına gelmektedir. Scalping trade pozisyonları genelde 180 saniye içerisinde açılıp kapanmaktadır. Yüksek kar getirisi olabilen bu yatırım şeklinin, riski de çok yüksek olmaktadır. Anlık fiyat hareketlerinden kazanç sağlamaya çalışan yatırımcılara da ‘Scalper’ denilmektedir.


Scalping yatırım şekli,  Forex piyasalarında çok kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle, birçok uluslararası piyasalarda algoritmik trade robotları ya da yüksek hızlı işlem yapabilen sistemler kullanılmaktadır. Özellikle scalping stratejilerinde bu ve buna benzer teknolojilerin kullanım oranı yüksektir. Teknolojilerin yanı sıra, Scalping yapabilmek için ciddi derecede temel ve teknik analiz bilginiz olmalıdır. Çünkü marketin seyrinin nasıl gidebileceğini kısa süre içinde kestirip ona göre aksiyon alabilmek gerekmektedir. En çok kullanılan scalping yöntemi yatay bir piyasada grafiklerdeki destek veya direnç noktaları kırıldığı anda meydana gelebilecek fiyat hareketlerinde, hareket yönünde pozisyon açıp anlık kazanç sağlamaktır.


Scalping trade, volatilitenin yüksek olduğu kripto para piyasalarında da sıkça kullanılabilmektedir. Scalping teknikleri genelde 15 dakikalık grafikler üzerinde birkaç indikatör ile birlikte analiz yapılarak geliştirilir. Yatırımcının bireysel olarak yüzlerce indikatör içerisinden en iyi performansı verebileni seçmesi ve bunu test etmesi önerilmektedir. Özellikle Stop-Limit ve OCO emir türlerini öğrenmek ve stratejinize entegre etmek, yatırımcıya hem kar alabilme hem de yüksek zarardan korunabilme imkanı tanır. Riski ve aynı şekilde kazancı yüksek olan bu yatırım çeşidinin stratejinizi somutlaştırıp başarı oranınızı saptayabildikten sonra yapılması tabii ki daha uygun olacaktır. Ayrıca Scalping için özellikle bireysel yatırımcının, kendi stratejilerinin yanında sağlam bir yatırım psikolojisi olmalıdır. Zira Scalping yüksek risk sebebiyle ani aksiyonlarda kişiyi yüksek strese sokabilmektedir. 


Binance Referans Kodu

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!