Pazartesi, Kasım 30, 2020

Şant Manukyan: “Bitcoin’e ilgi patlaması var”

Ünlü ekonomist Bitcoin (BTC), özellikle kripto para ekosistemini ve küresel finans dünyasını değerlendirerek, kullanıcılarda bir “ilgi patlaması” yaşandığını söyledi.

3 Kasım’da BtcTurk’ün resmi Youtube hesabında paylaşılan Kriptometer programına katılan İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan, Bitcoin’in popülaritesinin önemli ölçüde arttığını belirtti.

Bitcoin Fiyat Endeksi: 1 Bitcoin Kaç TL? (BTC TL)

Manukyan, sadece BTC’nin değil, merkez bankaları tarafından geliştirilen dijital para birimlerinin (CBDC) de yaygın olarak konuşulduğunu, kripto paranın yaygınlığının ve farkındalığının önemli ölçüde arttığını belirtti:

“Küresel piyasaların kurumsal haberlere ihtiyacı var, döviz kuru üzerindeki baskıyı değerlendirdiğimizde Türkiye’de olduğu gibi, Bitcoin artık çok daha net tartışılmıyor, daha fazlası istenecek.”

Kripto para birimlerinin popülaritesinin ve özellikle Bitcoin’deki yatırım miktarının gözle görülür şekilde arttığını vurgulayan deneyimli ekonomist, göze ve kulağa ilginç gelen BTC fiyatının 100.000 TL’ye ulaşmasının popülaritesini daha da artırdığını savundu.

“Dolandırıcılık” etiketinden rezerv para birimine

Kripto para birimlerinin yıllardır sadece uzmanlar tarafından takip edildiğini, teknik konuların tartışıldığını hatırlatan Manukyan, “Şimdiye kadar genel eğilim merkez bankası politikaları, sıfır faiz veya bazı dönemlerde yarıya inme [blok ödülü yarılanması] gibi Bitcoin’e özgü sorunlar vardı ama son iki ayda baktığımızda bambaşka bir yola girdik.” dedi.

Paul Tudor Jones gibi tanınmış bir hedge fonu yöneticisinin Bitcoin’e yatırım yapmasının önemine değinen Manukyan, MicroStrategy gibi bir fonun yaptığı satın alımın da dikkat çektiğini söyledi.

Son olarak ödeme çözümleri sağlayıcısı Square ve son zamanlarda dijital ödeme devi PayPal’ın kripto para desteğinin devreye girmesiyle birlikte “Bitcoin ana gündem maddesi, ciddi bir yatırım aracına dönüştü” dedi.

“Dolayısıyla bunun getirdiği bir ilgi patlaması olduğunu söyleyebiliriz.”

Yatırımcıların bugüne kadar Bitcoin konusunda endişelendiğini söyleyen Manukyan, “Bankalar bunu yapmazsa burada bir sorun var mı?” dedi. Sorunun akılda olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin hakkında olumlu bir rapor yayınlayan JP Morgan bankasından da söz eden Manukyan, kripto para ekosistemine uzun süre karşı durduklarını hatırlattı. Aynı şekilde ABD’li ünlü ekonomist Nouriel Roubini’nin “Bitcoin tarihteki en büyük sahtekarlıktır” ifadesini kullandığını söyledi ve şu vurguyu yaptı:

“[…] ‘En büyük dolandırıcılık’ nedeniyle rezervlere ve işlem yapan büyük kurumlara götürülme noktasına geldik. […] Bunun çok önemli bir kırılma olduğunu düşünüyorum ve kesinlikle insanları daha güvende hissettiriyor. ”

Kripto para birimlerinin sadece değer varlıkları olarak görülmemesi gerektiğini savunan analist, “finansal bir yaşam alanı” haline geldiklerinin altını çizdi.

“Şimdiye kadar spekülatif araçlar olarak kabul edilen kripto para birimleri, özellikle DeFi [merkeziyetsiz finans] Yeni bir finansal sistemin oluşturulabileceğini gördük. ”

Coinotag tarafından bildirildiği üzere, Cryptometer programının kalıcı adı olan BtcTruk CEO’su BtcTruk, ABD dolarını bir değer depolama aracı olarak seçmenin son derece yanlış olduğunu savundu. Güneri, “Dolar biriktirerek paranızı koruyamazsınız” dedi.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 18,354.86dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺44.22
  THYAO.IS₺11.93
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.68
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.09