Ana SayfaRehberSabah Yıldızı ve Akşam Yıldızı Mum Formasyonu Nedir?

Sabah Yıldızı ve Akşam Yıldızı Mum Formasyonu Nedir?

-

Trend dönüş formasyonlarından biri olan sabah yıldızı ve akşam yıldızı mum formasyonunun ne olduğunu inceleyelim.

Sabah Yıldızı Mum Formasyonu Nedir?

Sabah Yildizi 16.08-1

Bu formasyon, düşüş trendlerinin diplerinde görülür ve trendin zayıfladığını işaret eder. Yukarıdaki görselde de görüleceği üzere üç adet mumdan oluşur. İlk mum devam etmekte olan düşüş trendinin bir uzantısıdır ve uzun kırmızı bir gövdeye sahiptir. Bu noktada piyasaya ayılar yani satıcılar hakimdir. Daha sonrasında, bu kırmızı gövdeden daha küçük bir gövdeye sahip yeşil bir mum belirir. Bu ise satıcıların ilgisinin azaldığını yani piyasanın yeni bir dip yapma ihtimalinin düşük olduğunu işaret eder. Son olarak, bu formasyonun üçüncü mumunda kuvvetli bir yeşil mum ortaya çıkar ve piyasanın kontrolünün boğalara geçtiğini gösterir. Böylece düşüş trendi sonlanır ve yükseliş trendi başlar (bknz: Market Yapısı Nedir?).

Akşam Yıldızı Mum Formasyonu Nedir?

Aksam Yildizi 16.08-1

Bu formasyon ise sabah yıldızının tam tersidir ve yükseliş trendlerinin tepesinde görülür. Yükseliş trendlerinin zayıflamakta olduğunu işaret eder ve yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere üç adet mumdan oluşur. İlk mum devam etmekte olan yükseliş trendinin bir uzantısıdır ve uzun yeşil bir gövdeye sahiptir. Bu noktada piyasaya boğalar yani alıcılar hakimdir. Daha sonrasında, bu yeşil gövdeden daha küçük bir gövdeye sahip kırmızı bir mum belirir. Bu ise alıcıların ilgisinin azaldığını yani piyasanın yeni bir tepe yapma ihtimalinin düşük olduğunu işaret eder. Son olarak, bu formasyonun üçüncü mumunda kuvvetli bir kırmızı mum ortaya çıkar ve piyasanın kontrolünün ayılara geçtiğini gösterir. Böylece yükseliş trendi sonlanır ve düşüş trendi başlar (bknz: Çekiç ve Asılı Adam Mum Formasyonu Nedir?).

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler