Rusya’nın İkinci En Büyük Bankasının CEO’su Bitcoin Hakkında Açıklamalarda Bulundu!

rusya
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu haftanın başlarında, Rusya’nın en büyük iki bankasının CEO’ları Bitcoin hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Bir haber kaynağı tarafından hazırlanan bir rapora göre, Sberbank CEO’su Herman Gref, yerel TV kanalı NTV ile yakın tarihli bir röportaj sırasında Bitcoin’i “muhtemelen hisse senedi piyasası gibi en riskli yatırım türlerinden birisi” olarak nitelendirdi.

Gref, bankaya para yatırmanın size yüksek getiri sağlamasa da son derece güvenli olduğunu söyledi:

Banka mevduatı kesinlikle en güvenilir yatırım aracıdır. %100 güvenilirlik vaat etse de ne yazık ki kripto piyasalarında bahsi geçtiği kadar büyük karlılık oranları söz konusu değil.

Rusya’nın en büyük ikinci bankası olan VTB’nin CEO’su Andrey Kostin de Bloomberg’e verdiği röportajda benzer bir görüş dile getirdi:

VTB Bank CEO'su Andrey Kostin: Bitcoin'i sevmiyoruz

Bitcoin’i sevmiyoruz. Sahte para kazanmak farksız bir durum olduğunu düşünüyoruz. Birileri bir yerde oturuyor ve Orta Çağ’da olduğu gibi madencilik yapıyor . Üstelik onları yatırım aracı olarak kullanıyor.

Kostin, Bloomberg’e, özel bankaların Rusya merkez bankasına daha fazla güç verme konusundaki endişelerine rağmen, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) en nihayetinde egemen olmayan kripto para birimlerinin bir süre sonra piyasadan kalkıp yerini (CBDC’ler)’e bırakacağını dile getirdi:

Bankalar, kripto para birimlerinin merkez bankasının işlerini elinden alacağı konusunda biraz endişeliydiler. Bu durum üzerine çalışmalara başladık ve  para birimi bir merkez bankası tarafından kontrol edilip ihraç edilirken daha güvenilir ve gelecek vaat edebilir olduğu noktasında ortak bir kanıya varabildik. Müşterilerimizin itibari ve kripto paralarının bankalarında güvende olacağını bilmeleri ve geleceğe bu sistemde yatırım yapmalarının daha önemli olduğu noktasında çalışmalarımızı yineledik.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!