Cuma, Aralık 4, 2020

Rusya’daki devasa altın rezervlerinin keşfi: “Dünyanın en büyük rezervi!”

Rusya’nın en büyük altın üreticisi Polyus PJSC, Sibirya’daki kullanılmayan Sukhoi Log bölgesinin dünyanın en büyük altın rezervlerine sahip olduğunu söyledi.

Bloomberg’de yer alan habere göre CEO Pavel Grachev, bir denetim sonucunda Sukhoi Log bölgesinin uluslararası JORC standartlarında 40 milyon ons rezerv ve ton başına 2.3 gram altın olduğunu duyurdu.

Bu rakamlara göre bölge Rusya’nın 4’te 1’inden fazla altın rezervine sahip. Grachev ayrıca Moskova’da verdiği bir röportajda tahmini rezervlerin bölgenin gelişiminde bir kilometre taşı olduğunu belirtti.

Kuzey Moğolistan ve Sibirya’nın doğu kesiminde gelişmemiş bir bölge olan Irkutsk’ta bulunan Sukhoi Log, 1961’de Sovyet jeologları tarafından keşfedildi ve 70’li yıllara kadar araştırılıyordu. Rus hükümeti onu yıllarca elden çıkarmayı düşünmüştü ve 2017’de bölgeyi Polyus ve devlete ait bir ortağa açık artırma ile sattı. Daha sonra Polyus bu ortak şirketi satın aldı ve tüm alanın sahibi oldu.

1,6 milyon ons ve 2,5 milyar dolar

Polyus, bu yılın başında bir süre daha küçük projelere odaklanarak borç oranını düşürmek istediğini ve bunu yaptıktan sonra bölgeyi geliştirme çalışmalarına başlayacağını duyurdu. Şirket ayrıca, bu yıl sonunda hazır olması beklenen ön fizibilite çalışmasının ardından bölgede beklenen üretim ve yatırım planları hakkında detaylar vereceğini belirtti. Önceki bilgilerde yıllık üretimin 1,6 milyon ons olduğu ve maliyetlerin toplamda 2,5 milyar dolara ulaşabileceği belirtilmişti.

Üretim yüzde 70 artabilir

Süreç uzun ve maliyetli görünürken, tüm bunların sonunda Polyus’un yıllık üretimde yüzde 70’lere varan muazzam bir artış yaşayabileceği kaydedildi. Polyus alımlarının ardından altın fiyatları yüzde 60 arttı, koronavirüs salgınının getirdiği kayıpları kapatmak için para basılması sonucunda altın yatırımları arttı ve fiyatlar Ağustos ayında zirveye ulaştı.

Projenin hayata geçirilmesiyle ilgili olarak Grachev, “Bölgenin zor şartlarına rağmen bu kaliteli projenin en iyi doğa koşullarında başlaması gerektiğini düşünüyoruz.” Dedi. yorumunu yaptı.

Projenin ana yatırımının 2023 yılında başlaması beklenirken, şirket altyapı çalışmalarına çoktan başladı ve bölgede yapılacak bir havalimanı için hükümetle ortak bir çalışma planı var.

İlgini Çekebilir | Altın Yorumları

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺41.82
  THYAO.IS₺12.21
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.45
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.72