Rusya ve Çin, CBDC projeleri ne durumda?

coin-otag-gorsel
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kendi dijital para birimini arayışında olan ülkeler arasında Rusya yine haberlerde yer alıyor. Merkez bankası, 2022 sonuna kadar dijital rublenin pilot versiyonunu test etmeye başlama planlarını açıkladı. Rusya Merkez Bankası Başkanı Yardımcısı Alexey Zabotkin, kullanıcıların bu yılın sonuna kadar dijital rublenin bir prototipini bekleyebileceklerini söyledi. Bu sürüm, gerçek işlemleri destekleyemeyecek ve yalnızca bir test alanı olarak hizmet edecek.

İyileştirme de dahil olmak üzere bu prototipe dayanarak, Rusya merkez bankası gelecek yıl deneme turlarını başlatmayı planlıyor. 1 Nisan’a kadar banka, dijital rublenin seçilen modeli için bir konsept hazırlamayı bekliyor.

Bank of Russia, bir CBDC’nin başlatılması sürecinde, büyük bankalarla önemli toplantılar düzenlemekten dijital Ruble’yi tanıtma olasılıkları hakkında geri bildirim almaya kadar birçok keşif çalışmasında yer almıştır. Merkez bankası, endişelerini öğrenmek için ülkenin bankacılık camiasına ulaştı.

Rusya Merkez Bankası, daha önce dijital Ruble’nin nakit ve nakit olmayan para birimi yeteneklerini birleştirmesini önermişti. Çevrimiçi ödemelerin uzaktan yapılmasına ve çevrimdışı satın alımlara izin vermesini bekler. Banka, internet bağlantısının olmadığı durumlarda dijital Ruble’yi kullanmayı mümkün kılacak “özel teknolojiler” bile geliştirebilir.

Bu arada, kendi dijital para birimini piyasaya sürmek için eşit derecede istekli olan Çin, bu projede bir adım daha attı. Son zamanlarda, Çin’deki iki büyük banka, Şangay’daki bazı büyük mağazalarda dijital yuan pilot denemelerini kolaylaştırdı.

Bank of Communications ve China Construction Bank, New World City ve New World Daimaru Alışveriş Merkezi ve yemek tedarikçisi Taikang Gıda Mağazası tarafından kabul edilen e-yuan işlemlerini gerçekleştirdi. Raporlara göre, yerel perakende satış noktaları “hafta sonu boyunca birkaç bin sanal yuan işlemi” gerçekleştirdi.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 49,465.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!