Rusya Merkez Bankası Stabilcoin Kullanımını Sınırlandırıyor

coin-otag-gorsel
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın çeşitli ülkelerinde kripto para biriminin kabulü ve kullanımı tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor ve Rusya’da durum böyle.

Rusya Merkez Bankası, yerleşim yerlerinde stablecoin kullanımına bir sınır koymayı planlıyor ve raporlara göre, Merkez Bankası’nın finansal teknoloji departmanı başkanı Ivan Zimin, Rusya Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nde bir teklifte bulundu.

Rusya, ödeme yapmak adına teminatsız kripto para birimlerini yasaklamak için ilk adımı attı ve Zimin’e göre, stabilcoin kullanımını sınırlama arayışına yönelik bir başka adım olduğunu işaret etti.

“Büyük olasılıkla, yerleşimler için stabilcoinlerin kullanımını sınırlayarak ikinci adımı atacağız. Bu çok önemli bir nokta. Dijital ruble ve genel olarak ruble resmi ödeme aracı olacaktır. Diğer her şey  teminatsız özel kripto para birimleri veya diğer parasal ikameler bir ödeme aracı olarak kullanılamaz.”

Merkez Bankası, 2021 sonbaharının sonunda dijital tokenin bir prototipini sundu. Ancak, söz konusu öneriye ilişkin herkes aynı iyimserliği paylaşmadı.

Teknoloji devi ve bankacılığın öncüsü Sberbank, geçtiğimiz günlerde kendi stablecoin’ini çıkarma planlarını açıkladı ve diğerlerinin de buna uyacağı düşünülüyor. Bu projelerin birçoğunun açıkça ödeme ve yerleşim odaklı olduğu düşünülmektedir. Devlet Duması finans piyasaları komitesi başkanı Anatoly Aksakov, Zimin’in istikrarlı coinleri, özellikle Sberbank’ın piyasaya çıkması beklenen planı ışığında şunları söyledi:

“Sberbank tasarruf sorunu için başvurdu. Bu aracın nasıl kullanılacağını görmek de ilginç olurdu. Ancak, Ivan Zimin’in Sberbank’ın bir ödeme aracı olarak tanınmasını açıkça yasaklamak istediklerini söyledikleri karşısında şaşırdım. Bence bu arada teknisyenler, ekonomistler ve bankacılar arasında bir tartışma olacak. Yeni dijital rublenin en etkili kullanımı için seçenekler bulmamız gerekiyor. ”

Mevcut düzenlemeye göre, Rusya, stablecoin’leri dijital para birimleri olarak sınıflandırmıyor. Bunun yerine, yasa, FIAT endekslenmiş token’lerı dijital finansal varlıklar olarak kabul ediyor ve bu nedenle yasadışı değildir.

Aksakov şunları ekledi:

“Dijital finansal varlıklar yasasında belirtilen tanıma atıfta bulunursak, stabilcoin’e kripto para birimi demem. Orada, dijital bir para birimi, hiçbir yükümlülüğü veya teminatı olmayan olarak tanımlanır. Öte yandan bir stabilcoin, teminatlıdır ve bu nedenle dijital bir para birimi olamaz. ”

Ancak Merkez Bankası yetkilileri Zimin’in bu konudaki tavrını destekledi.

“Dijital paranın çıkarılması ve dolaşımıyla ilgili konular Rusya Federasyonu mevzuatında düzenlenmemiştir. Bakanlık basın servisi Interfax’a verdiği demeçte, çalışmalar bu yönde devam ediyor ”dedi.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 33,551.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!