Putin kripto para birimi tasarısını imzaladı: Kanun ne getiriyor?

rusya bitcoin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün dijital varlıklarla ilgili iki yasa tasarısının ilkini imzaladı.

Söz konusu yasa tasarısı, geçen hafta ülke parlamentosu tarafından onaylandı. Putin tarafından bugün imzalanan tasarı ile Rus yerel basına göre, şirketler Rusya Merkez Bankası’na ihraççı olarak kayıt olacak ve belirtilen kriterleri karşılamaları durumunda blok zincirinde dijital menkul kıymetler ihraç edebilecekler.

Yasa Ocak ayında yürürlüğe girecek.

Öte yandan, kripto para birimleri ile ilgili daha ayrıntılı bir tasarının incelenmekte olduğu ve önümüzdeki aylarda kabul edilebileceği belirtiliyor.

Bugün imzalanan taslak, kripto para birimini vergilendirme için rapor edilmesi gereken bir tür mülk olarak tanımlarken, aynı zamanda kripto para birimlerinin ülkedeki mal ve hizmet alımları için ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklıyor.

Rusya’da kripto para birimleri hakkında bir fatura uzun zamandır tartışılıyor. Son versiyon Rus Merkez Bankası’nın şüpheci tutumunu yansıtıyor. Bankanın hukuk departmanı başkanı Alexey Guznov, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, kripto para birimi ticaretinin doğru olmadığına inandıklarını söyledi. Diyerek şöyle devam etti:

“Finansal istikrar, kara para aklamanın önlenmesi ve tüketici malları için kripto para birimleri ile işlemlerin yasallaştırılması riskleri olduğuna inanıyoruz.” diye konuştu.

Banka her zaman Bitcoin veya Ether gibi kripto para birimlerinin ülkede yasal zemin kazanmasına izin vermek konusunda isteksizdi.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.