Salı, Kasım 24, 2020

Rus enerji devi Bitcoin madenciliğine başladı

Dünyanın en büyük alüminyum ve enerji üreticilerinden biri olan En +, şimdi kripto para birimi madenciliği işine yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Şirketin finans başkanı Mikhail Khardikov, şirketin sözcüsü aracılığıyla, geçtiğimiz günlerde ciddi bir saha araştırmasının ardından bu alana yatırım yapmaya karar verdiklerini söyledi. En + 3 yıl önce Bratsk şehrinde BitRiver adlı bir madencilik şirketine enerji satarak bu alanla ilk iletişimini sağladı.

BitRiver şirketi, Sibirya’daki Bratsk hidroelektrik santralinin yakınındaki bir çiftlikte yaklaşık 100 megavat ASIC makinesi bulunduran Rusya’nın en büyük madencilik tesisine sahip. Madencilik şirketi, son dönemde Rusya’nın da desteğiyle bölgede daha da büyümek istiyor ve En + ile yapılan işbirliği bunun bir parçası olarak görülüyor.

Kripto madencilik artık dev şirketlerde

Bilindiği üzere özellikle Bitcoin madenciliği artık evdeki bilgisayarlardan çıkmış ve dev şirketlerin işi haline gelmiştir. En +, Sibirya bölgesinde 4 hidroelektrik santraline sahip olan ve Rus elektriğinin yüzde 7’sini üreten bir şirkettir.

Çin liderliği bitiyor mu?

Çin’in bitcoin madenciliğindeki liderliği iyi bilinen bir konu, ancak son zamanlarda ABD, Kanada, Rusya ve Kazakistan’ın bu konuda ciddi girişimleri ve yatırımları var. Sektörde yer alan En + firmasının bu hamlesinin sektördeki dengeleri değiştirebileceği belirtiliyor.

Dev ittifak!

En + ve BitRiver’ın dev ittifakı ile yeni bir madencilik çiftliği kurulacak ve En + yüzde 80 ve BitRiver yüzde 20 alacak. Çiftlik, BitRiver’ın mevcut çiftliğinden uzakta olmayacak ve ayrıca ASIC makinelerini burada tutmak isteyen madencilere 10 megawatt güç sağlayacak.

Mihail Khardikov konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Burada gerçekten yapmak istediğimiz şey, alüminyum üretimini elektrik üretimiyle birleştirmek. Bu, elektriği müşterilere şebeke üzerinden satmak yerine, doğrudan alüminyum üretiminde kullanmamızı sağlayacaktır. Elektriği ürüne dönüştürmek özellikle madencilik çiftlikleri için çok önemli.”

Khardikov, En + ‘nın hem Rus hükümet yetkilileri hem de sektörün kilit katılımcıları ile sürekli görüşmelerde bulunduğunu ve ülkedeki kripto para birimi düzenlemelerinin onu şirketler için daha verimli hale getirmeyi amaçladığını söyledi.

BitRiver CEO’su Igor Runets, ortaklık sayesinde şirketlerinin hedef büyüme rakamlarına çok daha hızlı ulaşacağını belirtti:

“2021 yılında veri merkezlerimizi önemli ölçüde büyütmeyi hedefliyoruz. Ülkemizin ve dünyanın en büyük hidroelektrik şirketlerinden biriyle iş birliği yapmak bu anlamda bizlere ivme kazandıracak. En + müşterisi olmaktan ziyade, onlarla ortaklık yapmak harcamalarımızda ciddi düşüşler yaratacaktır.”

Firmanın en büyük hissedarı Rus milyarder

Tüm bunlara ek olarak En + ‘nın kripto para madenciliğine girişinin başka bir yönü daha var. Şirketin en büyük hissedarı Oleg Deripaska, Rusya’nın en büyük 2. dolar milyarderi olarak kabul ediliyor. Geçen yıl, ülkenin 1 numaralı zenginlerinden Vladimir Potanin, şirketi Nornickel’in Rusya’da üretilen metalleri tokenize etmeyi planladığını duyurdu.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, 2018’de Deripaska’nın ABD yaptırımlarına tabi işadamları listesine dahil edildiğini açıklayarak, Rusya’daki yozlaşmış sistemden politikacılara yakınlığı ile birlikte fayda sağlayan bir işadamı olduğunu gösterdi.

Deripaska’nın hissedarı olduğu En + şirketi de ABD yaptırımlarından muzdaripti, ancak Rus oligarkın şirketteki hisseleri azalınca ABD, En + ‘ya uygulanan yaptırımları kaldırdı. ABD Hazine Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Deripaska’ya En + taahhüdü verdi ve şirketteki hisselerinin düşeceğini garanti etti. Derpaska şu anda yüzde 45 hisseye sahip.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 18,351.18dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Kripto Para Hesaplayıcı

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺47.92
  THYAO.IS₺11.74
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺19.12
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.16