Pazartesi, Ocak 18, 2021

Rus Bankalar Birliği dijital ruble ile ilgili risklerden bahsediyor

Ülkeler arası dijital para planları, birçok ticari bankanın endişelerini çekiyor gibi görünüyor. Sonuç olarak, CBDC’nin özel bankacılık sektörleri üzerindeki etkisine ilişkin birkaç soru ortaya çıktı. Son zamanlarda, Rusya Bankalar Birliği tartışmaya katılan en son ağ haline geldi. Birliğe göre, yerel üye bankalar dijital rubleyi Rusya ekonomisine sokmanın sonuçlarını tarttı.

Birliğin son anketinde, ezici bir yanıt, Rusya merkez bankası tarafından önerilen para birimiyle ilgili risklere işaret etti. Bu çalışmaya katılan üyeler, CBDC ile ilgili risklerin, kripto para birimleriyle ilişkili risk faktörlerine ve banka kartlarıyla kolaylaştırılan nakitsiz işlemlere benzer olduğuna inanıyordu.

Aynı zamanda, siber güvenlik riskleri bile Rus CBDC’nin tüm modelleriyle ilişkilendirildi. Ayrıca anket, dijital rublenin Rusya’daki küçük ve bölgesel bankalar gibi kurumların faaliyetleri üzerinde yüksek olumsuz sonuç riski taşıdığını gösterdi.

Riskler göz önüne alınıyor

Dernek, dijital rublenin uygulanmasıyla ilgili diğer riskleri ayrıntılı olarak açıkladı ve “çevrimdışı ödemelerin, düzenleyicilerin” hileli ödemeleri “tespit etme ve önleme olasılığını önemli ölçüde azalttığını iddia etti. Böyle bir riskin dijital ruble modelini “özellikle tehlikeli” hale getireceğini savundular.

Son zamanlarda, bir dizi yerel banka yöneticisi, Rus dijital para birimiyle devam etmenin sonuçları hakkında endişeli. Hatta Rusya Merkez Bankası, dijital ruble getirme olasılıkları hakkında geri bildirim almak için 26 Kasım’da büyük bankalarla bir toplantı bile düzenledi.

Bahsi geçen oturumdan üyelerin, dijital rublenin kredi kurumları konusunda net bir fikre sahip olmadığını söylediği bildirildi. Diğer bankacılar, dijital para biriminin kağıt paraya veya mevcut elektronik ödeme sistemine alternatif olup olmayacağı konusunda Rusya Merkez Bankası’ndan “daha ayrıntılı bilgiler” beklediklerini iddia ettiler.

Bugüne kadar, Rus yetkililer, dijital rublenin ülkenin fiatının elektronik bir versiyonu olacağını ve nakit parayı tamamlayacağını iddia ediyor. Tüketicilerin CBDC için dijital cüzdanlar kullanmalarına ve ayrıca paralarını dijital ruble arasında “serbestçe” nakit veya banka hesabına ve geri dönüştürmelerine izin vermeyi amaçlıyorlar.

Dijital ruble, görünüşe göre Rusya’da ve başka yerlerde “dijital finans teknolojilerinin” artan kullanımının bir sonucudur. Öncelikle bu, artık nakitsiz ödemeleri tercih eden artan sayıda vatandaştan kaynaklanıyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.70
  THYAO.IS₺13.23
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.42
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.18