Çarşamba, Ocak 20, 2021

Ripple (XRP) Likidite Endeksi Yeni Bir Rekora İmza Attı

Ripple tarafından yatırım yapılan Meksika merkezli Bitso kripto para borsası; son dönemde XRP konusunda inanılmaz bir hacime ulaştı ve bunu son sürat sürdürmekte. Ripple ve MoneyGram ödeme firmasının resmi ortağı konumunda olan Bitso, aynı zamanda geçtiğimiz aylarda tanıtılan ODL isimli likidite ürününü de kullanmakta.

Ripple

Meksika’nın en büyük kripto para platformu olan Bitso’nun bu projeye katılması da doğal olarak likiditeyi hiç görülmeyen seviyelere taşıdı. XRP/MXN işlem çifti için olan likidite endeksi; yakın zamanda kırılan rekoru bir kez daha egale ederek, 9 milyon barajını geçmiş oldu.

Yukarıdaki likidite endeksi grafiğinden de görülebildiği üzere XRP özellikle son haftalarda neredeyse her yeni gün yeni bir rekor seviyeye ulaşmakta. Likidite konusunda daha önceki verilerin iki katına çıkmayı başaran XRP; yakında bu gelişmeyi fiyata da yansıtabilir.

Haberimizde de okuyabileceğiniz üzere; hem genel olarak kripto para piyasası hem de Bitcoin (BTC) yavaşlama ile konsolidasyon dönemine girdi. Ancak bu tamamen kötü bir gelişme olarak algılanamaz ve XRP’nin bunca yavaşlama esnasında likidite rekoru kırması, kesinlikle ilerleyen günlerde büyük bir değişim göreceğimizin habercisi.

Ripple, İşlem Ücretlerinde %80 Daha Tasarruflu

Ripple ’ın ödeme çözümü ODL sayesinde havale ücretlerinde %80’e varan bir düşüş imkanı yaratılıyor.

Ripple’ın XRP ödeme çözümünü kullanan para transferi şirketi SendFriend, bu sayede müşterilerin havale ücretlerinde %80’e varan tasarruf sağlandığını açıkladı.

“Ücretleri %2’ye Kadar Düşürebiliyoruz”

SendFriend’ın kurucu ortağı ve CEO’su David Lighton Perşembe günü düzenlenen bir konferansta, “Western Union gibi şirketler bir ödeme hizmeti sunmak için %10’a kadar ücret alabiliyor. Biz bu oranı %2’ye kadar düşürebiliyoruz.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Lighton, Ripple’in ödeme çözümünün On-Demand Liquidity (talep üzerine likidite) (ODL) sayesinde ödeme işlemlerinde bulunan ön fon sağlama ihtiyacını ortadan kaldırdığını dile getirdi. Böylece bu durum işletme sermayesine olan ihtiyacı da ortadan kaldırmış oluyor.

Bunun yanında yapılan açıklamalara göre ODL müşterilerin XRP’yi “iki para birimini üç saniyede transfer etmelerine” imkan tanıyarak anında ödeme yapılmasına imkan tanıyor. Bu çözüm sayesinde SendFriend, talep üzerine likidite sağlayabiliyor ve işlem maliyetlerini %75’e kadar azaltabiliyor. Lighton hedeflerinin bu tasarrufu müşterileriyle paylaşmak olduğunu belirtiyor.

haber.coinotag.com‘dan bitcoin haberlerini Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺27.88
  THYAO.IS₺13.23
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.00
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.24