Pazar, Mart 7, 2021

Ripple SEC’in “XRP” davasına yanıt verdi

ABD Menkul Kıymetlerinin Takibi Borsa Komisyonun (SEC’in) aleyhine iddiaları Ripple San Francisco merkezli Lab, Komisyon’un davasına federal mahkemede cevabını sundu.

Ripple ve yöneticilerinden gelen cevapta Brad Garlinghouse ve Chris Larsen, SEC tarafından yapılan şikayeti sorguladı. Ripple ve kurucu ortaklar, iddiaların ne “yasal yetki ne de kongre yetkisi” olmayan “benzeri görülmemiş ve kötü tasarlanmış bir hukuk teorisi” olduğunu iddia etti. Ripple yerel kripto XRP’nin dağıtımı, yasadışı menkul kıymetler teklifi içindi.

93 sayfalık yanıt, SEC’in “teorisinin, XRP’nin rolünün” menkul kıymetlerin işlevlerinden farklı “olduğunu ve yasanın on yıllardır anladığı için” görmezden geldiğini “belirtti. İfadenin girişi şu şekildedir:

Örneğin, XRP, bugün uluslararası ve yerel işlemlerde kullanılan sanal bir para birimi olan bir değişim aracı olarak işlev görür – yargı alanları arasında değer taşımak ve işlemleri kolaylaştırmak. Bu bir menkul kıymet değildir ve SEC’in bunu tek olarak düzenleme yetkisi yoktur.

SEC’in aleyhindeki iddiaları Ripple öncelikle kripto para biriminin durumu hakkında şüphe uyandırdı. Dava sayesinde, toplumdaki pek çok kişi konuyla ilgili daha fazla netlik çağrısında bulunuyor.

Bu duygu, düzenleyicinin bu konuda daha iyisini yapabileceğine inanan SEC Komiseri Hester Peirce tarafından da yankılandı. Peirce’e göre yaptırım, yasal rehberlik sağlamak için mutlaka en iyi eylem şekli değildir.

Buna ek olarak şirket, yasal süreç yavaş olsa da “daha geniş pazara açıklık getirmek için” sorunu hızla çözmek istediklerini iddia etti. Ripple Stu Alderoty’nin genel danışmanı, şunları iddia etti:

…SEC şikayette bulunduğundan beri XRP, piyasa değerinin neredeyse yarısını kaybetti ve XRP’nin perakende sahiplerinin Ripple- SEC’in koruduğunu iddia ettiği insanlar – milyarlarca dolar zarara uğradı.

Ripple (XRP) fiyatı an itibariyle$ 0.467687dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.96
  THYAO.IS₺14.78
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺23.08
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.22