Pazar, Nisan 18, 2021

Ripple, merkez bankaları için yeni bir blockchain geliştiriyor!

Küresel ödeme şirketi Ripple, aylar süren zorluğun ardından büyük bir duyuru ile gündeme geldi. Ripple, merkez bankaları için XRP defterinin özel bir versiyonunun testlerini yürüttüğünü açıkladı.

XRP, Ripple’ın en büyük yatırımcılarından biri 3 Mart’taki yazısında, merkez bankalarının yüzde 80’inden fazlasının devlet destekli kripto para birimleri üzerinde araştırma yaptığını, bu nedenle merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) çok yakında hayatımıza gireceğini belirtti.

Ripple, şu şekilde açıklanmıştır:

“Ripple, merkez bankalarına dijital para ihracı ve yönetimi için güvenli, kontrollü ve esnek bir çözüm sağlamak için açık kaynak XRP defterinin özel bir versiyonunun testlerini yapıyor.”

Şirket, çoğu CBDC’nin tıpkı kripto para birimleri gibi dağıtılmış defter teknolojisine dayanacağını, ancak mevcut blok zinciri ağları ödeme amacıyla geliştirilmediğinden olası bir CBDC’yi kaldıramayacağını öne sürdü.

Ek olarak, çoğu blok zinciri halka açık defterlerden oluşur ve herkes tarafından görüntülenebilir. Öte yandan merkez bankaları, açık defterlerin sunamayacağı işlem gizliliği ve kontrolü talep edebilir, bu nedenle özel bir defter kullanma olasılıkları daha yüksektir.

Ripple CBDC Private Ledger tarafından geliştirilen, XRP defteriyle aynı blockchain teknolojisine dayanacak, yani ödeme amaçlı inşa edilecek.

XRP defterinde son 8 yılda 5.400’den fazla kripto para oluşturduğunu belirten şirket, bunun CBDC Private Ledger’ın da bir para birimi oluşturmak için tasarlandığı anlamına geldiğini söyledi. Ripple, CBDC Private Ledger’da uygun maliyetli, güvenilir ve neredeyse anında para transferinin mümkün olacağını iddia etti. Saniyede on binlerce işlemi işleyebileceği söylenen defterin saniyede yüz binlerce işleme kadar ölçeklenebileceği de iddia edildi.

Ripple (XRP) fiyatı an itibariyledolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.
  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺24.60
  THYAO.IS₺11.65
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.18
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺15.21