Ripple Kurucu Ortağı da Bitcoin Madenciliğinin Çevreyi Kirlettiğine Katılıyor

Ripple kurucu ortağı Chris Larsen de Bitcoin'in Proof-of-Stake'e geçmesi yönünde açıklamalarda bulundu.

Bitcoin (BTC) 8
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

22 Nisan “Dünya Günü”ne özel yazdığı yazıda Larsen, Bitcoin madencilerinin Proof-of-Work’den (İş ispatı) Proof-of-Stake’e (Hisse ispatı) geçmesi gerektiğini söyledi. 

Tüm Dünya’da yaşanan iklim krizi beraberinde birçok sorunu getirdi. İklim değişiklikleri artık hissedilir derecelere yükseldi. Aynı zamanda Dünya’nın sıcaklığı da hiç olmadığı kadar artmış bulunuyor. Bunun orman yangınlarına etkisinin büyük olduğunu da söylemek gerekiyor.

Bu noktada hava kirliliğine neden olan ve yüksek miktarda enerji harcayan Bitcoin madenciliği devreye giriyor. İklim değişikliği ve çevre kirliliğinin konuşulması gereken en önemli konulardan olduğunu belirten Larsen “Bu sadece yenilenebilir enerjiye geçmekle olmaz. Boşa harcanan, gereksiz enerjinin de azaltılması gerekir.” dedi.

“Birçok kripto para birimi artık az enerji harcayacak teknoloji ile ortaya çıkıyor. Ancak Bitcoin gibi erken protokoller, işlemleri doğrulamak için hala Proof-of-Work (PoW) teknolojisini kullanıyor. Bu da çok büyük bir karbon emisyonuna sebep oluyor. Haydi şimdi, Başlıca madenciler, borsalar ve çekirdek geliştiriciler gibi Bitcoin kodunu oluşturanları PoW’dan uzaklaşmayı düşünmeye teşvik edelim.”

Fakat Bitcoin camiası aynı şeyi düşünmüyor. ARK Invest ve Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin ödeme şirketi Square, konuyla ilgili ortak bir rapor yayınladılar.

Rapora göre Bitcoin’in yenilenebilir enerji kullanımında öncü olduğu ve madenciliğin de özellikle güneş panelleriyle çok daha fazla güç elde edilerek yapılmaya başlandığı belirtilmişti.

Bu Yazıya Tepki Ver
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için değerli, yorum bırakmayı unutmayın!x
()
x