Salı, Ocak 26, 2021

Ripple CEO’su Merak Etmeyin Diyor, XRP Yüzde 30’luk Kayba Ulaşıyor!

SEC’in aleyhine açtığı yeni davadan sonra XRP fiyatı % 30’dan fazla düştü. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, geçtiğimiz günlerde Şirket çalışanlarıyla bir not paylaştı. CEO, SEC’in Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen’i XRP’yi SEC’in düzenleme yasalarını ihlal ederek “kayıtsız menkul kıymet” olarak sermaye toplamakla suçlamasından sonra yasal savaşı kazanma istekliliğini vurguladı.

Yakın tarihli bir mektupta Garlinghouse, çalışanlarını rahatlatmaya çalıştı. Ripple, SEC’in 1.3 milyar dolarlık para aklama durumuyla alakalı yasal suç duyurusunu okuduktan sonra yasal mücadelenin sağ tarafında yer alarak şunları söyledi:

“Endişelenmenizi istemiyorum. Bunu atlatacağız ve davamızın doğruluğunu mahkemede kanıtlayacağız. Olağanüstü bir hukuk ekibimiz var ve dediğim gibi, hukukun sağ tarafındayız. Bununla birlikte, hukuk sisteminin yavaş olduğunu ve bunun uzun, çetrefilli bir sürecin sadece başlangıcı olduğunu da bilin.”

Küçülen Balinalarla XRP Fiyatı Korele bir Şekilde Düşüyor

Santiment Data’dan yapılan bir analize göre XRP Fiyatı, daha fazla satış baskısı ile yaklaşık % 40 kadar düştü. Düşüş, SEC, Larsen ve Garlinghouse’un kayıtsız XRP token satışlarıyla 600 milyon dolar kar elde ettiğini açıkladığı anda geldi. Aynı şekilde federal kurum, XRP’nin güvenlik yerine “Bitcoin” tarzında satıldığını da iddia ediyor.

XRP, 7 milyar dolarlık piyasa kapitalizasyonunu kaybetti, Kasım ayında başlayan ralliyi ve 0.35 dolarlık bir gün içi fiyatı sona erdirdi.

Kripto Para Borsaları XRP’yi Desteklemeyi Sonlandırdı! Daha Fazlası Takip Edecek mi?

Görünüşe göre XRP fiyat düşüşü şirket için bir felaket oldu, çünkü sadece sahiplerin sayısı her gün azalmıyor gibi görünüyor. Şimdilik borsaların bir kaçı da Ripple’ı borsalarından kaldırıyor.

Küçük bir kripto para borsası olan Beaxy, SEC’in davasının ardından XRP’yi borsasından çıkardı. Yapılan açıklamaya göre, “XRP bazında para çekme işlemleri bir sonraki duyuruya kadar aktif kalacaktır.” denildi. ABD merkezli borsa olan CrossTower, Ripple’a destek vermeyi bırakan ikinci borsa oldu. XRP ticaretini ve yatırımlarını askıya alan platformların listesine OSL ve Bitwise de katıldı ve her ikisi de XRP’yi platformlarından kaldırdı.

Not, XRP’nin küresel olarak üçüncü en büyük kripto para birimi olmaya devam ettiğini belirtirken, Theter tarafından bu duruma müdahale geldi ve şu anda piyasa değerine göre Ripple’ın XRP’si 4. sırada yer alıyor.

“SEC gerçekler ve yasalar konusunda tamamen yanlış ve nihayetinde tarafsız bir yargıç önünde galip geleceğimize eminiz. Her gün milyarlarca dolarlık alım satımla üçüncü en büyük sanal para birimi olan XRP, SEC’in Bitcoin ve Ether olarak kabul ettiği gibi bir para birimidir ve bir yatırım sözleşmesi değildir.” denildi!

Diğer blok zincirlerinden farklı olarak, Ripple bankalar ve geleneksel fiat sistemleri ile çalışıyor. 2013 yılında piyasaya sürülen XRP’nin ilk olarak finansal kurumlar için bir “köprü para birimi” olması amaçlanmıştı. Amaç, üçüncü şahıslar veya genellikle onlarla birlikte gelen ücretler olmadan sınır ötesi işlemler yapmaktı.

Ripple (XRP) fiyatı an itibariyle$ 0.266632dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.58
  THYAO.IS₺12.63
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.48
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.34