Çarşamba, Ocak 27, 2021

Küba’daki Rezerv Para Kıtlığı, Bitcoin’e Olan İlgiyi Arttırıyor!

Dolar veya Euro (rezerv para birimleri) , yaptırımlarla boğuşan Küba’da artık neredeyse hiç bulunmuyor. Ülkede şu an için yerliler ve turistler için farklı para birimleri kullanılmakta. Ayrıca hükümetin bunu bitirme çabalarıda sürüyor. Bu durumda beraberinde istikrarsızlık korkusunu yeniden gündeme getirdi. Vatandaşlar da bu korkunun doğrultusunda değer saklamak için aynı Bitcoin gibi daha az dalgalı ve istikrarlı bir görünüme sahip varlıklara yönelmeyi tercih etti.

Bitcoin gibi alternatif varlıklardan haberi olmayan veya haberi olmasına rağmen buna erişmekte sıkıntı yaşayan vatandaşlar USD ve EUR gibi rezerv para birimlerine yönelmeye başladı. Bu da ülkenin iki para birimine kıyasla, rezerv para birimlerine olan erişimi neredeyse imkansız hale getirdi. Reuters’in aktardığı bir habere göre Küba şu an için Peso ve dolara eşdeğer olan CUC para birimini kullanmakta. CUC’u aşamalı bir şekilde ortadan kaldırmayı planlayan hükümet, bunun karşılığında da devalüasyon riskini arttırmakta.

Rezerv Para Birimi kıtlığı Bitcoin ’e Olan İlgiyi Artırıyor!

bitcoin rezerv

Ülkeye kara borsada satılan ürünler sokan 28 yaşındaki ”Roly”, geçtiğimiz haftalarda finansal kurumlardan rezerv para birimi elde etmenin neredeyse imkansız hale geldiğini vurguladı ve ekledi:

‘Haftalardır bankalarda veya borsalarda para bulunmuyor ve bu sebeple başka yere bakmanız gerekiyor. Sokaklarda, güneşin altında yarım günümü harcadım ve tek bir dolar bile satın almayı başaramadım.”

ABD Başkanı Donald Trump’ın Küba’ya yönelik ticari yaptırımları arttırması veya Güney Amerika ülkelerinin Kübalı doktorların sözleşmelerini feshetmesi gibi faktörler de ülkeye olan dolar akışını durma noktasına getirdi. Hükümet de bütün bunlara ek olarak ”dolar mağazası” adı altında noktalar açarak kendi rezervlerine dolar katmanın peşine düştü. Hükümetin amacı da aynı vatandaşlar gibi CUC para biriminin terk edilmesi sürecinde bunun doğal bir sonucu olacağı tahmin edilen fiyat dalgalanmasından korunmak.

rezerv para birimi bitcoin
bitcoin

Rezerv Para Birimleri ile alakalı durumu Omar Everlny yorumladı

Yerel ekonomistlerden Omar Everlny bu durumu yorumlayarak, CUC’un şimdiden değer kaybetmeye başladığını dile getirdi. Everlny sözlerine şu şekilde devam etti:

”Hiçkimse dile getirmese de ekonomi çoktan dolarizasyon yaşamaya başladı.”

Aslında tarihsel verilere baktığımızda, rezerv para birimlerinin, diğer ülke para birimlerine kıyasla fiyat dalgalanmasına çok az maruz kaldı. İnsanlar da tarih boyunca gerek mali politika kontrolü, gerekse de piyasaya yüksek miktarlarda para ihraç edilmesi ile dalgalanmanın azaltıldığı para birimlerine yöneldi. Bu da FED’in veya Avrupa Merkez Bankası’nın kullandığı yöntemin, Bitcoin gelene kadar insanlar için en iyi tercihlerden biri olduğunu doğruladı.

Bitcoin, sınırlı arz sayesinde rezerv para birimlerinden bile daha ”sert” bir yapıya sahip. Euro ve Dolar bulmakta zorlanan Küba vatandaşları da değer kaybeden ulusal para birimlerinin etkilerinden korunmak için her geçen gün Bitcoin’e daha fazla yönelmeye başladı.

Dolar veya Euro gibi herhangi bir sınıra sahip olmayan Bitcoin sadece rezerv para birimi özelliğine değildir. Aynı zamanda Küba gibi sıkı kontrol edilen ekonomilerde daha kolay satın alınabilme özelliğine sahip. Bir Küba vatandaşı Bitcoin almak veya satmak için rezerv para birimlerinde olduğu gibi bir bankaya veya borsaya bağımlı kalmak zorunda değil.

bitcoin
bitcoin

Aslında sermaye kontrollerinin arttığı Arjantin içerisinde de tam olarak Küba’nın yaşadığına yakın bir olay yaşanmakta. Tezgah üstü Bitcoin alım satım platformu LocalBitcoins, rezerv para birimlerine ulaşımın imkansız bir hale geldiği Arjantin’de rekor üzerine rekor kırmakta ve bunun ne zaman duracağı bilinmiyor.

Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir. Ayrıca mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺29.22
  THYAO.IS₺11.95
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺20.42
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.61