Refik Anadol Bir Eserini NFT Olarak 87 Bin Dolara Sattı!

images (2)
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Sanat hızla büyümeye devam ediyor. Son zamanlarda karşımıza çokça çıkan NFT teknolojisi ile sanat eserleri belli platformlarda satışa sunuluyor. Türk sanatçı Refik Anadol da bu akıma girdi ve NFT teknolojisi ile 1 dakikalık video eserini Nifty Gateway isimli platformdan satışa sundu. Açık artırma yöntemiyle satışa sunulan eserde 50 bin dolardan sonra iki alıcı kıyasıya fiyat mücadelesinde bulundu.

Peki nedir bu NFT teknolojisi?
Non-fungible Token yani Değiştirilemez Token olarak adlandırılan NFT temelde Blockchain teknolojisine dayanıyor. Her bir NFT eser Blockchain ağında bir blok üzerinde saklanıyor. Her ne kadar bu eserler çoğaltılabilse de orijinalinin yerini tutmuyor. Örneğin Salvador Dali’nin “Belleğin Azmi” isimli tablosunun bir fotokopiden çıkarılan kopyasıyla, ressamın çizdiği tablo arasında bulunan fark gibi.
Şu anda birçok insan, özgün eserlerini NFT teknolojisi sayesinde birçok platform tarafından satışa sunuyor. Bu gelişmeler NFT teknolojisinin ve Kripto Sanat’ın çılgınca büyüdüğünü gösteriyor.

Refik Anadol Kimdir?
1985 yılında İstanbul’da doğan Anadol, şu an Los Angeles’ta yaşamaktadır ve UCLA’de öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Son zamanlarda öne çıkan dijital sanat ürünleriyle ilgi çekmektedir.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!