Salı, Ocak 26, 2021

Popüler fiyat modelleri bitcoin fiyatını doğru tahmin edebilir mi?

2020’de hem 3.600 Dolar hem de 24.000 Dolar görüldüğünde Bitcoin (BTC) analistleri daha önce hiç olmadığı kadar şaşırttı.

Kripto para biriminin bir sonraki adımını tahmin etmek giderek zorlaştığından, Doğru bir Bitcoin fiyat modeline olan talep hiç bu kadar yüksek olmamıştı.

Coinotag, En büyük kripto para biriminin bir yılda nasıl geçtiğine ve gelecek yıl nelerin izlenmesi gerektiğine bir göz attı.

Stok akışı modeli

Hangi yönden bakarsanız bakın, 2020 hisse senedi akış fiyat modelinin yaşlandığı yıl oldu.

Sektörün en popüler fiyat modellerinden biri olan hisse senedi akışının çeşitli versiyonları yıl boyunca BTC / USD paritesini takip etti.

Hepsinden iyisi, Bitcoin fiyat hareketi modelin öngördüğü gibi ilerledi.

Stok-akış oranı, Dolaşımdaki arz ve yeni oluşturulan arza bağlıdır. Bitcoin’in durumunda, Bu oran esas olarak her dört yılda bir gerçekleşen ve akışı yüzde 50 oranında azaltan blok ödül yarıları ile ilgilidir.

Bu nedenle, Bitcoin’in oranı her yarılanmayla yükseliyor ve kripto para biriminin bilinen tüm varlıkların en yüksek payına sahip varlığın konumuna ulaşmasında herhangi bir engel yok.

Fiyata gelince, PlanB çeşitli stok akışına dayalı tahminler üretmiştir. Her modelin 2024’te sona erecek olan mevcut yarılanma döngüsü için farklı fiyat hedefleri vardır. En mütevazı tahmin, Bitcoin’in 2021’in sonunda 100.000 $ ‘a ulaşacağını öngörüyor.

Bu yıl stok akışı modeli nedeniyle çok eleştirilen PlanB, Yine de modeli savunmaya devam etti ve modele olan inancı, Bitcoin fiyatı geçen hafta modelin tam olarak öngördüğü seviyeye ulaştığında güçlendi.

Bitcoin hisse senedi akışı tarihsel grafiği. Kaynak: Digitalik

Elliott Dalga teorisi

Bu yıl, Bir başka popüler Bitcoin fiyat tahmin modeli olan Elliott Wave Theory için de bir test yılı oldu.

Elliott Wave, Bir varlığın en yüksek ve en düşük seviyesini izlemeyi amaçlamaktadır. Belirsiz doğası nedeniyle, Yapılan tahminler genellikle büyüktür.

Elliott Dalgası 2020’de bazı noktalarda netlik sağlasa da, Nisan ayında öne sürdükleri 3.000 $ ‘lık düşüş tahmini gerçekleşmedi.

Gökkuşağı boyama

Gökkuşağı grafiği, Bitcoin fiyat seviyelerini satın alma ve satma taktiklerine göre renge böler. Bu renkler kırmızıdan (en büyük kabarcık alanı) koyu maviye (kesinlikle satın alınmalıdır) kadar değişir ve yatırımcılara ne zaman alınıp satılacağı konusunda fikir verir.

Rekor seviyeye çok yakın olduğumuz günümüzde bile, Göstergeye göre Bitcoin “Hala ucuz” bölgede.

Bitcoin “gökkuşağı” fiyat tablosu. Kaynak: Blockchaincenter.net
Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 32,051.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Celal Mutlu
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Coin Otağ ekibinde yazarlık ile birlikte sosyal medya uzmanı olarak da rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.58
  THYAO.IS₺12.63
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.48
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.34