Diğer
  Ana SayfaHaberPolygon zkEVM Ana Ağı Beta sürümü çalışır durumda; Vitalik ilk işlemi canlı...

  Polygon zkEVM Ana Ağı Beta sürümü çalışır durumda; Vitalik ilk işlemi canlı yaptı!

  -

  • #Polygon #MATIC #zkEVM #Vitalik #EthereumPolygon ekibi, zkEVM Ana Ağı’nı halka açık kullanıma sunmak için resmen dağıttı.
  • Ethereum’un Vitalik Buterin’i ağda ilk işlemi yaparken, 50’den fazla proje katılmak için sıraya girdi.

  Public Testnet’ten neredeyse altı ay sonra, Polygon [MATIC] zkEVM Mainnet Beta 27 Mart Pazartesi günü canlı yayınlandı. E.T saat 10’da başlayan etkinlik, YouTube‘da canlı olarak yayınlandı. Ethereum’un [ETH] kurucu ortağı Vitalik Buterin’in katılımıyla gerçekleşti. Beklendiği gibi, Polygon Hermez zkEVM projesinin teknik lideri Jordin Baylina da aktif bir katılımcıydı.

  Ethereum’u ölçeklendirmenin ana hedefi olduğu bilinen Polygon, iyimser eşleştirmesinde yaşanan gecikmeler için sıfır bilgi (ZK) rollup’ı uygun bir çözüm olarak gördü. Fikir, Ethereum’un ağ güvenliğini kullanırken mevcut akıllı sözleşmelerin gücünü kullanarak işlem maliyetlerini azaltmaktı.

  Nihayet Polygon (MATIC) Betası Zafer Kazandı

  CoinOtag’a gönderilen özel bir basın açıklamasında, Polygon’un Ethereum kurucusunun ana ağda ilk işlemi yapacağı belirtildi. Gelişmenin heyecanını ve Vitalik’in varlığını bekleyen proje ortaklarından Mihailo Bjelic, şunları söyledi:

  “Bugünün başlatılması, blok zinciri teknolojisi için inanılmaz bir kilometre taşı ve Ethereum’un gerçek bir ‘dünya bilgisayarı’ olma vaadini yerine getirerek adil, daha eşitlikçi bir internet yaratma yolculuğunun başlangıcıdır.”

  Ancak işlem yapabilme yeteneği, Polygon’un sunduğu tek fayda değildi. Baylina’ya göre, ekip kodu açık kaynaklı hale getiriyordu. Bu, geliştiricilerin topluluk içinde işbirliği yapmasına ve yenilik yapmasına olanak tanıyacaktı.

  Polygon’un fikir aşamasından iki yıldan kısa bir sürede bu kilometre taşını nasıl başarabileceği sorulduğunda, teknik lider, ekibin özverisine bağlı olduğunu söyledi. Ayrıca, zkEVM mimarisinde katmanların kullanımının hızlı yürütme için hayati olduğunu belirtti.

  Bu arada, Vitalik birkaç dakika içinde ana ağda ilk başarılı işlemi gerçekleştirdi. Burada, zkEVM ağındaki son sözleşmeyi açan son adresin ETH eşdeğeri 8,62 dolar gönderdi.

  Polygon zkEVM first Maiinnet transaction by Vitalik Buterin

  Kaynak: Polygon zkEVM

  Kısıtlamalar yenildi, ancak dikkat karlı olabilir

  İşlem sonrasında, Ethereum kurucusu projenin erken günlerinde ölçeklenebilirliğin bir sınırlama olduğunu kabul etti. Ancak Polygon’un kilometre taşının başarısından büyük bir memnuniyetle bahsetti ve şunları söyledi:

  “İnsanlar için milyonlarca kısıtlama, insanlık için sınırsız ölçeklenebilirlik.”

  Polygon, 50’den fazla web3 girişiminin zkEVM’ye katılmaya ilgi gösterdiğini belirtti. Bunlardan bazıları, Solana [SOL] tabanlı Phantom, Etherscan ve Aavegotchi idi.

  Proje, zkEM rollup içinde işlem yapmanın sadece birkaç saniye alacağını belirtti. Ancak web3 projesi, Ethereum köprüleme yapan kullanıcıların bu ilk aşamada 30 ila 60 dakika gecikme yaşayabileceği konusunda uyardı. Ayrıca, bu dönemde büyük mevduatların sorunsuz işlenmesini engelleyebilecek zayıflıklar olabilir. Polygon’un başkanı Ryan Wyatt, dağıtım hakkında yorum yaparak, uzun vadede ZK genişlemesiyle yapılacak daha fazla iş olduğunu belirtti.

  Ve işte, @VitalikButerin, yeni dağıtılan @0xPolygon zkEVM zincirinde ilk işlemi tamamladı.

  Bu büyüyen merkezsizleştirilmiş protokollerin ölçeklendirilmesi için büyük bir an.

  Uzun vadeli zk teknoloji stratejimiz hakkında daha fazlası gelecek.

  Burada meşgulüz.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  SON HABERLER

  Ethereum Bu Seviyeyi Geçmeli! Güncel ETH Analizi

  Ethereum'un saatlik fiyat grafiği incelendiğinde direnç bölgesinde olduğunu gözlemliyoruz. ETH'nin belirli seviyelerdeki kapanışları ve destek aralığından dönüşü, yükseliş hareketinin devamını sağlayabilir. Ancak fiyatın belirli bir direnci aşması gerekmektedir.

  Jim Cramer, SEC’in Binance Borsasına Açtığı Davayı Değerlendirdi

  Eski hedge fon yöneticisi ve TV ünlüsü Jim Cramer, SEC'in Binance borsasına açmış olduğu dava için değerlendirmelerde bulundu.

  Bitcoin Yükseliş Trendini Başlatacak Mı? Güncel BTC Analizi

  Bitcoin'in fiyat grafiğini incelediğimizde, yaklaşan direnç seviyesi ve üçgen formasyonunun etkisi göze çarpıyor. Ayrıca belirtilen destek ve direnç bölgeleri arasında fiyat hareketlerinin şekillendiği görülüyor.

  SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin Borsası Coinbase Hakkında Konuştu

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto para sektörü hakkında yorumlamalarda bulundu.
  - Sponsorlu -

  Güncel Haberler