Pazartesi, Ocak 18, 2021

Polychain, Polkadot Projelerine Destek İçin Web3 ile Ortaklık Kurdu!

Polychain Capital, Polkadot ağının üstüne inşa edilecek projeler için Web3 Vakfı ile ortaklık kuruyor.

Polkadot Ekosistem Fonu’nun yaratıcıları, maddi desteğin ne seviyede olacağını taahhüt etmedi. Ancak CoinDesk ile yapılan röportajda bunun milyon dolara kadar çıkabileceğini söyledi.

Polychain

Bu yılın ilerleyen döneminde resmen başlatılması beklenen Polkadot, birlikte çalışabilir bir risk kanıtı (PoS) blok zinciri ağı olarak öngörülüyor. Ayroca yeni Polkadto, Ethereum’un kurucu ortağı Gavin Wood liderliğindeki blockchain şirketi Parity Technologies ile yakın işbirliği içinde geliştiriliyor.

Web3 Vakfı iletişim lideri Zeke Turner, Polychain ile olan en son ortaklığından bahsetti: Devam etmek istediğimiz başarılı işbirliklerinin bir devamını Polychain ile kurduk” ifadeleri kullanıldı.

“Yatırım komitesi, Polkadot ekosistemine uzun vadeli değer katacak projeler arıyor”

Ayrıca ödemenin tek yönlü olduğu hibe fonlarından farklı olarak, Polkadot Ekosistem Fonuna yapılan yatırımların, katılımcı kuruluşların gelir yüzdesini gerektirebileceği dile getirildi.

Polychain

Geçen Aralık ayından bu yana Web3 Vakfı, Polkadot’un blockchain projesi olan ve Substrate’i kullanan projelere hibe vermektedir.

Şimdi ise dördüncü hibe dalgasında, kar amacı gütmeyen toplam 40 binden fazla projeye, hibe başına 3,000 ila 100,000 dolar arasında değişen miktarlarda finansman sağlanacak.

Blockchain Nedir?

En kısa ifade ile, Blockchain şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri kayıt sistemidir. Bir veritabanı değildir çünkü kaydedilen veri bir daha değiştirilemez veya silinemez. Bu özelliğini verilerin biriktirildikleri blokları aynı bir zincir gibi, birbirlerine şifreleme algoritmaları ile bağlayarak saklamasına ve bu zincirin birçok kişiyle dağıtık olarak paylaşılmasına borçludur. Günlük hayattan bir örnek ile daha iyi anlayalım.

Blockchain’in verileri tutma mantığı aslında bizim bakkalların veresiye defterleri ile biraz benzerlik gösteriyor. Eskiden bakkaldan bir şey almaya giderken evin veresiye defterini de yanımıza alarak giderdik. Bakkaldan alışveriş yapıldığında hem bakkal kendi veresiye defterine yazar hem de biz evin veresiye defterine yazardık. Burada amaç bakkalın bizden habersiz veresiye defterinde değişiklik yapmasını önlemekti. İşte blockchain’de ki dağıtık ifadesi de bu mantığa çok benziyor. İşlemlerin kayıtlı olduğu blok zinciri ağ üzerindeki herkes ile aynı olacak şekilde tutulur. Eğer herhangi biri kendi defterinde diğerlerinin onayı olmadan bir şey eklemeye kalkarsa, diğer defterlerle çatışacağı için ağ dışında kalacaktır.

Bu anlamda Blockchain bizim değiştirilemez ve manipüle edilemez kayıtlar tutmamızı sağlar. Ve bu teknolojiyi bu kadar büyük yapan asıl olay ise merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymamasıdır. Bu işlemlerin deftere kaydı ve ağa yayılması tamamen demokratik bir biçimde ağ üzerindeki bilgisayarlar tarafından yapılır. Ne kadar çok bilgisayar bu ağa katılırsa bu sistemin güvenilirliğini o derece de arttıracaktır.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.14
  THYAO.IS₺13.13
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.28
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.22