Oxford Üniversitesi Kripto Paralar Hakkında Bir Araştırma Yayınladı

oxford
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Oxford Üniversitesi, kripto paralar piyasasına ilişkin yeni bir araştırma yayınladı. Koronavirüs pandemisi anında insanların varlıklarını kripto paraya çevirmesi, akademik dünyanın ilgisini bir hayli çekmiş duruyor.

Oxford Üniversitesi Kripto Paralar Hakkında Araştırma Yayınladı!

oxford kripto

Araştırmacılar, Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin 17 Nisan tarihli blog gönderisine göre kripto alım satımının geleneksel finansa tehdit oluşturabileceğini ve sistematik risklerin önlenmesi için kriz zamanında sıkı bir şekilde denetlenmeleri gerektiğini gözlemledi.

Yatırımcılar tedbirlerini aldı

Oxford Üniverstesi akademisyenlerine göre, kripto işlemlerin merkeziyetsiz olması ve herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymamasından dolayı yatırımcıların, devlete ve bankalara güvenlerini kaybettikleri zaman paralarının güvenliğini sağlamak için kripto paraya yöneldiklerini açıkladı. 

Oxford Üniverstesi akademisyenleri,1 Ocak ile 11 Mart arasındaki işlem büyüklüğünü inceledi ve COVID-19 vakalarıyla birlikte ilk 100 arasında yer alan kripto paraların büyüklüğü de arttığını ortaya koydu. Diğer yandan bu pozitif korelasyon, insanlar geleneksel piyasalara daha olumlu tepki vermeye başladıkça negatife dönüştü.

Tehlikeli sistematikler oluşabilir

oxford kripto

Oxford Üniverstesi akademisyenleri, kripto piyasasının yüksek dalgalanma, çöküşler ve balonlar gösterdiğini ve bu olgunun, büyük bir grup yatırımcının benzer davrandığı sürü davranışı ile açıklanabileceğini ileri sürdü. Akademisyenlere göre, mevcut kripto piyasasının az miktarda denetlendiğini ve şeffaf bilginin eksik olduğunu da ekledi. 

Kripto para piyasası, Telegram kanalları veya ”balinaların” hareketlerini takip eden web siteleri gibi ”piyasa influencer’larına” dayanıyor. yanlış bilgi, yatırımcıları ”şişir-boşalt” yatırımlarına çekebilir.

Makaleye göre şu ifadeler yer alıyor;

“Sofistike yatırımcılar, deneyimsiz yatırımcıları token’lar için yapay talep yaratarak kripto piyasasına çekiyor ve daha sonra token’larını satarak deneyimsiz yatırımcıları zarara uğratıyorlar.”

Akademisyenler, deneyimsiz yatırımcıların sürü davranışına uymasının piyasa çöküşüne sebep olabileceği konusunda uyardı. Düzenleyicilerin sistematik riskleri önlemek için piyasayı düzenlemekte acele etmeleri gerekiyor.

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!