Norveç Merkez Bankası, CBDC’si İçin Teknik Çözümü Test Etmeye Başlayacak

Norveç Merkez Bankası
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Norveç Merkez Bankası, Norges Bank, ülke için önerilen Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) için teknik bir çözümün test edilmesine devam etmek için dahili bir çalışma grubunun tavsiyelerine boyun eğiyor. Bankanın resmi açıklamasına göre, Dijital Krone’nin potansiyel lansmanına yönelik 4 yıllık bir araştırmanın ardından, CBDC için teknik çözüm testinin başlatılması bir sonraki adım olarak zorunlu hale geldi.

Bir CBDC’nin geliştirilmesi, bugün dünya ekonomileri arasında merkez sahneyi alıyor. Nakitsiz ödeme sistemlerinin ortaya çıkışı ve dijital para birimlerinin yaygınlaşması, birçok merkez bankasının fiat para birimlerinin gelecekteki potansiyellerini ve dijital bir versiyonun olasılığını sorgulamasına neden oldu. Norges Bank tarafından yürütülen 4 yıllık araştırma, diğer merkez bankaları tarafından da başlatılırken, birkaçı teknik test aşamalarına girmiştir.

Teknik çözümler test programı iki yıl sürecek ve Norveç’in bir CBDC’ye ihtiyacı olup olmadığı sorusuna cevaplar sunmaya çalışacak.

“Merkez bankası parası, ödeme sistemine, bir CBDC yayınlayarak daha fazla muhafaza etmek ve geliştirmek için ilgili olabilecek bir dizi önemli özellik sağlar. Bir CBDC düzenlemenin uygun olup olmadığına karar verebilmemiz için ek bilgi gerekiyor.” diyor Vali Øystein Olsen.

Norges Bank, CBDC arayışına göre seyrini ilerletirken halkın katılımını memnuniyetle karşıladığını söylüyor.

Norveç’in Nakitsiz Toplumu CBDC’den Daha Fazla Yararlanabilir

Ödeme sistemlerindeki gelişmeler, birçok ekonomiyi nakitsiz bir sisteme itmiştir. Ancak, bu nakitsiz sistem, farklı ülkeler tarafından farklı derecelerde entegre edilmiştir. Norveç Merkez Bankası’na göre, ödemelerdeki fiziksel nakit payı açısından ekonomisi muhtemelen dünyanın en düşük ekonomisi olabilir.

Para ve ödeme ekosistemindeki bu ilerleme, bir CBDC’nin en üst para otoritesinden iyi bir girişim sunma olasılığını sağlar, çünkü dijital bir kronu entegre etmek, diğer nakit çalıştırma ekonomilerine kıyasla daha az güçlükle gelecektir.

Bahamalar Merkez Bankası, Sand Dollar’ın piyasaya sürülmesiyle, CBDC’nin devam eden küresel finansal inovasyonu takip eden gözlerle herhangi bir ekonomi için gerçekçi bir hedef olduğunu kanıtladı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!