Pazar, Nisan 18, 2021

Norveç devi Aker, Bitcoin’e 58 milyon dolar yatırım yaptı

Seetee, Bitcoin ve kripto para piyasasına odaklandı ve BTC’ye 500 milyon NOK yatırım yaptı.

Norveç devi Aker, Seetee adlı kripto para birimlerine odaklanan bir şirket kurdu. Bu varlık aracılığıyla şirket, Bitcoin’e 58 milyon dolar yatırım yaptı. BTC’deki fonlarını “önemli ölçüde” artırmayı planladıklarını açıkladı.

1841 yılında kurulan Aker, yenilenebilir enerji, petrol ve gaz, “yeşil” teknolojiler, deniz varlıkları, deniz biyoteknolojisi, yazılım ve diğerleri gibi kilit alanlarda holdingleri olan bir endüstriyel yatırım şirketidir. Şirket ve iştirakleri dünya çapında 37.000’den fazla kişiyi istihdam ediyor ve yıllık 9 milyar dolara kadar gelir elde etti.

Şirketin ana hissedarı Kjell Inge Røkke tarafından, kripto şirketindeki %10 hisseye sahip Seetee’nin başkanı Ola Snøve ile birlikte sunulan bir mektuba göre, 1.170 BTC, Seetee’nin hazinesine aktarıldı. Buna ek olarak, yatırımcılar “birçok yerleşik şirketten daha ilerici” olma niyetlerini ancak BTC’yi icat eden “cypherpunklar kadar isyankar” olmadıklarını belirtmişlerdir.

Şirket, açık kaynaklı bir Bitcoin ödeme sunucusu çalıştırıyor ve “aktif topluluğa katkıda bulunanlar” olarak yola çıktı. Buna ek olarak, enerjiyi çeşitli yenilenebilir kaynaklardan (rüzgar, güneş, hidroelektrik ve diğerleri arasında) “her yerde kullanılabilecek ekonomik varlıklara” dönüştürmek için madencilik faaliyetleri kuracaklar.

Røkke açıklamasında şöyle söyledi;

Bizim gözümüzde Bitcoin, yük dengeleyici bir ekonomik pildir ve piller, Paris Anlaşması’nın hedeflerine ulaşmak için gereken enerji geçişi için gereklidir. Amacımız, yeni yenilenebilir projelerde değerli bir ortak olmaktır.

Yeni bir para sisteminin merkezindeki Bitcoin

Yukarıda belirtilen hedeflere paralel olarak Seetee, Bitcoin ekosistemindeki projelere ve şirketlere yatırım yapacak. Özellikle Røkke, kullanıcıların bilgileri olmadan paraya dönüştürülebilecek parolalar, kullanıcı adları veya kişisel bilgiler olmadan kullanım durumlarından yararlanmalarını sağlayacak mikro ödemelere ve yeniliklere olan ilgisini açıkladı.

Seetee, ana şirketi Aker’e yeni fırsatları ve ana hissedara göre 90’lardan beri “internetin sahip olduğu” gelecek on yılı “tanımlayacak” yeni ortamı takip etmesine yardımcı olacak. Røkke, Seetee’yi kurma fikrinin, Chamath Palihapitiya, Anthony Pompliano, Nic Carter, Jack Mallers, Lacy Hunt, Michael Saylor, Elisabeth Stark, Erik Townsend gibi Bitcoin lehinde ve aleyhinde pozisyonlara sahip kişiliklerin etkisinden kaynaklandığını itiraf ediyor.

Røkke, Adam Back tarafından kurulan şirket Blockstream ile girişimin ilk işbirliğini ortaya çıkarabildiği için de gurur duyuyordu. Bu işbirliği sayesinde Seetee, “sektörde gezinmeyi” amaçlamaktadır.

Açıklamada ayrıca ABD Merkez Bankası’nın politikalarına da gönderme yapıyor. Bu nedenle Aker, USD ile ilişkili “riskten” kaçınmak için çeşitlendirmeye çalışmaktadır.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyledolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.
  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺24.60
  THYAO.IS₺11.65
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.18
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺15.21