Nike Kripto Para Desteği: CryptoKicks!

Nike Kripto Para
Nike Kripto Para
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nike kripto para desteğini, CryptoKicks ilesunuyor! Spor giyim markası Nike , ayakkabılarına kripto para (token) özelliği eklemek üzere patent başvurusunda bulundu. CryptoKicks adı verilen sistem ile Nike, özel seri ayakkabılarına Ethereum blockchain tabanlı değiş tokuş edilemeyen token (NFT) sistemi ekleyecek.

10 Aralık tarihli patent başvurusunda, ayakkabının dijital varlığa dönüştürülmesi ve kullanım alanları hakkında bilgiler yer alıyor. Belgede açıklanana göre, fiziksel ayakkabının doğrulanması ve kopyalanmasının engellenmesi için Ethereum ERC721 veya ERC1155 token sistemi kullanılacak.

Nike Kripto Para CryptoKicks
Nike Kripto Para Desteği: CryptoKicks

Nike Kripto Para Desteği ile Blockchain odaklı CryptoKicks ile Geliyor!

Token, 10 basamaklı ayakkabı kimlik koduna sahip olacak ve her fiziksel ayakkabıya “unlocked (kilidi açık)” biçimde bağlanacak. Kişi ayakkabıyı satın aldığı zaman ilgili kod ile eşleştirilecek. Açıklanan sistemin, sahte ayakkabı üreticilerinin önüne geçmek için yapıldığı anlaşılıyor. Ürünlerin orijinalliğini doğrulamak üzere çalışacak sistem hakkında şu bilgiler verildi:

“Müstakbel ve mevcut sahipler […] dijital varlıkları merkezi olmayan bilgisayar sistemlerinde çalışan bir ya da daha fazla blockchain defteri aracılığıyla satın alabilir ve satabilir. […] Örnek olarak, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, bir kullanıcı, spor ayakkabılar için kimliği doğrulanmış menşei kayıtları sağlayabilecek doğrulanmış bir satıcıdan yeni bir spor ayakkabı alabilir. […] Satın alınan spor ayakkabıları içeren kutuyu aldıktan sonra kullanıcı, akıllı telefonunda çalışan bir spor ayakkabı uygulamasında kutu üzerindeki barkodu tarayarak doğrulama yapabilir.”

İlginç bir şekilde Nike , token sisteminin ayakkabı satışlarıyla bağlantılı olabileceğini ve bunun da dolaşımdaki ayakkabıların doğrulanmasına olanak sağlayacağını öne sürüyor. Patent dokümanında şöyle yazıyor:

“Bir tüketici orijinal ayakkabı satın aldığında, ayakkabının dijital görüntüsünü oluşturulabilir, tüketici ile bu görüntü bağlanabilir ve dijital ayakkabı ile kriptografik token ortak bir ‘CryptoKick’ token’ı üzerinden sisteme atanabilir.”

Ayakkabı satıldığında, fiziksel ürünün yanı sıra dijital token’ın mülkiyeti de tüketiciye geçiyor. Bu token’ların sahipliği, aynı zamanda marka katılımını artırmak isteyen özel bir uygulama üzerinden yönetilecek.

Nike Kripto Para
Nike Kripto Para ve Blockchain Sistemine İlgili!

Nike, Blockchain ile “kendi ayakkabını oluştur” özelliği peşinde

Nike Kripto Para hamlesinde ,patentin, popüler blockchain oyunu CryptoKitties sisteminden esinlendiği yanları da var. Daha doğrusu, ayakkabıların “yetiştirilebileceği” öne sürülüyor:

“Dijital varlık kullanılarak, alıcının fiziksel ayakkabıları güvenli bir şekilde alıp satması, dijital ayakkabının takası, dijital ayakkabının kripto para cüzdanında veya diğer dijital blockchain cüzdanlarında saklanması, farklı dijital ayakkabıların iç içe geçmesi veya ‘üretilmesi’ sağlanır. Farklı modellerdeki ayakkabıların bir araya gelmesiyle kişiye özel ayakkabı modelleri oluşturulabilir, bir nevi yeni ayakkabının ‘yetiştirilmesi’ mümkün olabilir. Oluşturulan ayakkabılar, üretilebilme kurallarına uygun biçimde geliştirilmişse, fiziksel olarak bu ürünün ortaya çıkarılması da mümkün olabilir.”

Blockchain olgunlaştıkça ve büyük şirketler bu teknolojiyle daha fazla eğildikçe, sektördeki gelişme de hızlanıyor. Yine de uzmanlar bu teknolojinin ABD pazarında ön planda olmadığı konusunda uyarıyor.

Son raporlar, blockchain alanındaki patent başvuru sayısında Çin’in ABD de dahil olmak üzere diğer ülkeleri geride bıraktığını gösteriyor.

 

Nike Kripto Para
Nike Kripto Para ve Blockchain Girişimi

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir; ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!