Çarşamba, Ocak 27, 2021

Neden 15 Ocak’ta tetikte olmalısın?

Bitcoin’in 2021’de değerleme merdivenini yükselmesiyle birlikte, ilk Ocak’tan bu yana istikrarlı paralar için agresif talep oldu. Aslında, yalnızca son 12 günde arzın 4 milyar dolar eklemesinden sonra, tüm stabilcoinlerin toplu piyasa değeri, yazının yazıldığı sırada ~ 33.5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kaynak: Coinmetrics

CoinMetrics’in verileri, Tether’in arzın 2 milyar dolardan fazla ihraç edilmesinden sorumlu olduğunu ve USDC arzının 500 milyon dolar değerinde bir varlık daha eklediğini ileri sürdü. Stabilcoin arzı, Bitcoin’in boğa rallisinin ortasında radarın altına girerken, piyasanın yüzeyinde daha fazlası olabilir.

Kurumlar veya Tether: Pazarı kim dikte ediyor?

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, kripto alanını çevreleyen en yaygın anlatı, kurumların şu anda boğa rallisini besleyen Bitcoin biriktirdiği oldu. Şimdi, akredite yatırımcılar uzun vadede Bitcoin’i tuttuğu için bunun arkasında kesin bir mantık var. Bununla birlikte, Bitcoin’in fiyat artışının arkasındaki tek, hatta en önemli itici faktör kurumlar olmayabilir. Bunun yerine, Tether, yargılamalara önceden beklenenden daha fazla dahil olabilir.

Tether’in mevcut rallideki olası rolünü anlamak için, iki set metriği karşılaştırdık – 2017’nin boğa koşusunun sonuna doğru alım satım hacimleri ve basın zamanında Alım Satım hacimleri.

2018 İşlem Hacimleri | Kaynak: Coinlib

2018’de, ABD doları ve Japon Yeni, Bitcoin’in grafiklerde 8.100 dolara düştüğü bir zamanda, 2 milyar doların üzerinde işlem hacminden sorumluydu. O sırada Tether, aynı dönemde 795 milyon dolarlık bir paya sahipti. Şimdi, kurumsal yatırımcılar 2018’de tam olarak mevcut olmadığından, 2021’in daha yüksek USD hacimlerini içereceğini tahmin ettik. Ancak durum böyle olmadı.

Ekteki grafikte vurgulandığı gibi, işlem hacminin yalnızca 1,25 milyar dolarından USD sorumluyken, USDT tüm Bitcoin işlemlerinin muazzam bir 6,88 milyar dolarını oluşturdu.

Kurumlar Bitcoin’e Tether aracılığıyla erişmeyecekler çünkü alımları çoğunlukla OTC masalarından ve merkezi borsalardan değil. Burada, kurumların Bitcoin’e stabilcoin değil, sadece fiat doları ile erişeceğini söylemek güvenlidir.

Bu nedenle, kurumlar boğa piyasasının ana katalizörü olsaydı, USD işlem hacimleri daha büyük olmasa bile Tether hacimlerine daha yakın olmalıydı.

Şimdi, Tether’in şovu yönetme olasılığı göz önüne alındığında, 15 Ocak’ın önemi Bitcoin yatırımcılarının odak noktası olmalıdır.

15 Ocak NYAG Tether Son Tarihi: Bitcoin tepki verecek mi?

Kötü şöhretli Tether-Bitfinex bölümü bir süredir devam ediyor. Dava Nisan 2019’da açıldı, ancak 15 Ocak 2021’de büyük bir gelişmeye doğru gidebiliriz.

New York Başsavcısı veya NYAG tarafından yapılan son açıklamaya göre, Tether’in, Tether ile Bitfinex arasındaki iddia edilen 850 milyon dolarlık örtbas ile ilgili kredi belgelerinin teslimini tamamlaması bekleniyor. Bildirilen son tarih 15 Ocak ve bu tarihten sonra parçalanmaya başlayabilir.

Tether bu ralli sırasında kendi başına bir baskı çılgınlığı içindeyken, SEC geçen yıl stabilcoins konusunda bir açıklama yayınlamıştı. Alıntılarından biri şöyle dedi:

“Stabilcoin olarak etiketlenmiş biri de dahil olmak üzere belirli bir dijital varlığın federal menkul kıymetler yasalarına göre bir menkul kıymet olup olmadığı, doğası gereği bir olgu ve koşul belirlemesidir. Bu belirleme, aktardığı haklar ve nasıl teklif edilip satıldığı dahil olmak üzere enstrümanın niteliğinin dikkatli bir analizini gerektirir. ”

Spekülasyonlar, NYAG’ın USDT ile olan ilişkilerinde Tether’i kayıtsız menkul kıymetler yönünde ilerletmeye çalıştığını ileri sürdü. Öyleyse, bu özel durumun Bitcoin için çok büyük etkileri olabilir.

Yatırımcılar 15 Ocak’ta endişelenmeli mi?

15 Ocak, Bitcoin için bir düzeltmeyi teşvik edebilir veya etmeyebilirken, piyasa değişikliklerini takip etmek için Tether ile ilgili herhangi bir gelişme izlenmelidir. Popüler piyasa anlatılarından bağımsız olarak, Tether, Bitcoin’in değeri konusunda büyük bir söz sahibidir ve USDT ile ilgili herhangi bir olumsuz çağrışım Bitcoin’i etkilemek zorundadır. Ancak buradaki tek soru, zaman çizelgesinin ne olacağıdır.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 30,724.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺29.22
  THYAO.IS₺11.95
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺20.42
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.61