Pazartesi, Ocak 18, 2021

NATO hava üssünde Bitcoin madenciliği skandalı!

NATO hava kuvvetleri üssünün ekipmanı Bitcoin madenciliği için çalındı. Araştırmada, 190 adet PC donanım parçasının çalındığı ve devlet parası ile satın alınan donanım üzerinde kripto madenciliği yapıldığı ortaya çıktı.

Estonya merkezli Eesti Express web sitesinde 16 Aralık’ta yayınlanan habere göre, savunma bakanlığındaki bir bilgisayar mühendisi NATO’nun Amari hava üssünde kripto para madenciliği yaptı.

Raporda, Pahalı bilgisayar parçalarının devlet bütçesinden satın alındığı ve kripto para madenciliği için kullanıldığı söylendi. Söz konusu kişinin çaldığı bilgisayar donanımlarının bir kısmını internet üzerinden forumlar aracılığıyla sattığı belirtildi.

NATO’dan Çaldığı Bilgisayarla Bitcoin Madenciliği Yaptı

Rapora göre Estonya savunma bakanlığında bilgisayar uzmanı olan Armin Annus, Bitcoin madenciliğinde kullanılacak kadar güçlü donanım parçalarını Amari hava üssünden beş yıl boyunca çaldı.

Forumlarda ele geçirdiği ekipmanların bir kısmını internet üzerinden “Armaani” adıyla sattığı ortaya çıktı.

Annus ayrıca kripto para madenciliği yapmak için üssün donanımını kullandı. Sadece bu da değil, Madencilik süreci için daha fazla donanıma ihtiyacı olduğunu fark ettiğinde, yeni cihazlar satın almak için devlet fonlarını kullanmak için ödeme yaptı.

Kaynak: Eesti Ekspress

Annus, 2016’dan 2019’a kadar savunma bakanlığı bilgisayarları ve grafik kartlarını kullanarak 17 kripto para madenciliği donanımı inşa etti.

Raporda, Toplam 48.900 Euro değerinde 190 bilgisayar ve ek donanım parçalarının çalındığı vurgulandı.

Bahsedilen tüm donanım parçalarını kullanarak 30.404 euro değerinde kripto para madenciliği yaptığı söyleniyor.

Annus’un 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 36,110.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.20
  THYAO.IS₺13.15
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.20
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.06