Salı, Mart 2, 2021

Nasdaq Listesinde olan Kripto Firması, Sahte Bitcoin Madencilik İşiyle Yatırımcıları Dolandırmakla Suçlandı

Nasdaq’da listelenen bir bitcoin madencilik şirketine karşı toplu dava açıldı. Dava, işletmenin var olmayan bitcoin madenciliği operasyonlarıyla “tamamen hileli” olduğunu iddia eden bir rapora atıfta bulunuyor.

Dava İddialarına göre Firmanın Bitcoin Madencilik İşletmesi ‘Tamamen Sahtekarlık’

Çarşamba günü New York Güney Bölge Mahkemesi’nde Bit Digital Inc., CEO’su Min Hu ve CFO’su Erke Huang aleyhine toplu dava açıldı.

Nasdaq’da BTBT sembolü ile listelenen bir holding şirketi olan Bit Digital, ABD ve Hong Kong’daki yan kuruluşları aracılığıyla bitcoin madenciliği işine girmeyi iddia ediyor.

Dava, J Capital Research tarafından 11 Ocak’ta yayınlanan ve Bit Digital’in “yatırımcılardan fon çalmak için tasarlanmış” “sahte bir kripto para birimi işi” yürüttüğünü iddia eden bir rapora atıfta bulunuyor.

J Capital, Bit Digital’in “Çin’de 22.869 bitcoin madencisi çalıştırdığı” iddiasının “mümkün olmadığını” iddia ediyor. Araştırma şirketi, “BTBT madencilik operasyonuna ev sahipliği yaptığı varsayılan yerel hükümetler tarafından orada Bitcoin madencilerinin bulunmadığını doğruladığını” belirtti:

BTBT’nin ifşa ettiği bitcoin işletmesinin tamamen hileli olduğunu düşünüyoruz.

Davacı Anthony Pauwels, bireysel olarak ve 21 Aralık 2020 ile 8 Ocak arasında Bit Digital menkul kıymetlerini satın alan herkes adına davalıları federal menkul kıymetler yasalarını ihlal etmekle suçluyor. Sanıkların “maddi olarak yanlış ve / veya yanıltıcı beyanlarda bulunduklarını ve ayrıca şirketin işi, faaliyetleri ve beklentileri hakkında maddi olumsuz gerçekleri açıklamadıklarını” söylediler.

J Capital’ın raporunun yayınlanmasının ardından, “Bit Digital’in hisse senedi fiyatı, alışılmadık derecede yüksek ticaret hacmi nedeniyle 11 Ocak 2021’de hisse başına 6,27 $ veya %25 düşüşle hisse başına 18,76 $ ‘a düştü,”

Yerel Çin Yetkilileri Şirketi Asla Duymadı

Bit Digital daha önce “Madencilik faaliyetlerimiz Wuhai, Zhundong, Xinlinhot ve Sichuan, Çin’dedir” demişti.

J Capital, “Çin’de bir veri merkezine sahip olmak için hükümete kaydolmanız ve yerel yönetimlerin tüm veri merkezleri ve bitcoin madenciliği işlemlerinin kayıtlarına sahip olması gerektiğini” açıkladı. Araştırma şirketi ayrıca “Çin tescilli bir kuruluş olmadan bunun yasal olmayacağını” belirtti. Dahası, “Şirketlerin bir kira sözleşmesi veya bir barındırma sözleşmesi imzalamadan önce yerel bir tüzel kişilikten bir kayıt belgesi göstermeleri gerekir. Yine de şirket, Çin’de madencilik tesislerini hem işlettiğini hem de kiraladığını açıkça iddia ediyor. ”

Bit Digital’in iddialarını doğrulamak için J Capital bu bölgelerin hükümetleriyle temasa geçti. J Capital, “Telefon görüşmelerinde, her bölgenin yerel hükümet yetkilileri bize bitcoin madenciliği operasyonları olmadığını ve Bit Digital’i duymadıklarını söylediler” dedi.

Zhundong’un bir yetkilisi J Capital’e şunları söyledi: “Büyük veri, kripto para birimi, bulut bilişim parkları veya veri merkezleri – bunların hiçbiri burada kayıtlı değil.” Bir Xilinhot yetkilisi de “Burada bitcoin merkezi yok” dedi. Benzer şekilde, Wuhai’den bir yetkili J Capital’a şunları söyledi:

Burada bitcoin merkezi yok. Bit Digital’i hiç duymadım.

Madencilik Teçhizatı Üreticileri Ayrıca ‘Boş Bıraktı’

Bit Digital’in iddia ettiği bitcoin madencilerine sahip olduğunu doğrulamak için J Capital, “Çin’deki tüm büyük bitcoin madencilik ekipmanı üreticileri” ile konuştuğunu, ancak “BTBT’yi hiç duymadığını” söyledi.

BTBT’nin 2020’de 21.713 makine satın aldığını söylediği bir madencilik teçhizatı üreticisi olan Microbt’un bir çalışanı, J Capital’a BTBT’nin onlardan ekipman satın almadığını söyledi. “Bit Digital’i hiç duymadım” dedi. J Capital, “Şirketin eski VIE’sinin adını daha iyi bir sonuç olmadan verdik,” dedi.

Bit Digital ayrıca 2020’nin ilk dokuz ayında Bitmain’den 256 madenci satın aldığını söyledi. Ancak J Capital, BTBT ile ilgili soru sorulduğunda Bitmain’in “boş kaldığını” söyledi.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.86
  THYAO.IS₺14.81
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.98
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.19