Musk Etkisi Hakkında Yapılan Araştırma Verileri

bitcoin-elon-musk
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blockchain Research Lab, Elon Musk’ın son dönemde Twitter’da yaptığı eylemleri analiz ederek bu eylemlerin kripto para piyasasına nasıl bir etkisi olduğunu araştırdı. Yayımladıkları makaleye göre amaçları, Musk’ın Twitter’da yaptığı eylemlerin kısa vadeli kripto para piyasasına ve getirilerine etkilerini ölçmek olarak açıklandı. Yöntem ise 2020 ve 2021 yıllarında Musk’ın kripto para piyasasıyla ilgili yaptığı Twitter eylemlerini alarak, kripto para piyasasındaki etkileri inceleme olarak belirtilmiş. İncelemeye alınan eylemler şunlardır:

İncelemeye göre Musk’ın Twitter bio’sunu #bitcoin yapması, Bitcoin’in getirisini %0.5’ten %2’ye kadar yükseltmiştir. Aynı eylemin Bitcoin fiyatı üzerindeki etkisi ise Bitcoin fiyatının 3 saat içinde $32.000’dan $38.000’a yükselmesi olmuştur.

Bir diğer analiz Musk’ın sadece “Doge” Tweet’ini paylaşması üzerine yapıldı. Paylaşımdan önceki yarım saatte DOGE/USDT dakikada ortalama 9 işlem alıyordu. Paylaşımdan 30 dakika sonrasında bu rakam dakikada ortalama 775 işlem olarak ölçüldü.

Bu iki eylemin araştırılması bile Musk Etkisi’nin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor bizlere. Aşağıdaki görselde, yukardaki 6 eylemin etkileri listelenmiş. Listede CAR, kümülatif anormal getiriyi; CAV ise kümülatif anormal günlük işlem hacmini gösteriyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!