Salı, Ocak 26, 2021

Monero (XMR) Anonim Olduğu İçin Borsadan Çıkarılıyor

Monero

Kripto para borsası BitBay, birkaç saat önce Monero ile (XMR) ilgili bir duyuru açıkladı. Monero’yu platformdan çıkaracağını açıkladı.

BitBay tarafından paylaşılan bilgilere göre platformdaki kullanıcılar 19 Şubat 2020 itibarıyla Borsada herhangi bir XMR işlemi yapamayacaklar. Kullanıcılar ayrıca 29 Kasım’dan itibaren platforma XMR transfer edemeyecekler.

MONERO Neden Kaldırılıyor

Monero günümüzde var olan diğer kripto paralara kıyasla daha anonim bir şekilde kullanılabildiği için Gizli Koin olarak adlandırılıyor. Bu özellik Monero’yu bazı kullanıcılar için cazip kılsa da zaman zaman Monero’yu olumsuz yönde de etkileyebiliyor.

Monero (XMR) anonim bir şekilde kullanılabildiği için özellikle suçlular tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bu da “XMR yasa dışı amaçlarla kullanılıyor” algısının büyümesine yol açıyor.

OKEx ve UpBit gibi kripto para borsaları, yasal bir sorun yaşamamak için zaten Monero’yu ve Dash’i borsadan çıkardıklarını açıklamışlardı. Görünüşe göre BitBay de aynı sebepten dolayı XMR’yi borsasından çıkarıyor. BitBay’in konu hakkında yayınladığı açıklamadan bir kesit şu şekilde:

Monero (XMR) işlemlerinde anonim olma özelliği kullanılabiliyor. XMR ’yi borsadan çıkarma sebeplerimizden biri bu özelliktir. Olası para aklama işlemlerinin önüne geçebilmek için XMR’yi borsamızdan çıkarıyoruz.

Bu olay Monero’yu Nasıl etkileyecek ilerleyen günlerde göreceğiz.

XMR Nedir?

Monero (XMR), gizlilik üzerine yoğunlaşmış bir kripto para birimi. Gizlilik kriptolarının en bilinen ve tercih edileni yani bu alanda ilk sırada yer alıyor.

Monero’nun gizlilik özelliği, cüzdan adreslerini gizlemesinden geliyor. Diğer çoğu kripto paralarda bir kimsenin cüzdan adresini öğrendiğinizde o cüzdana daha sonra gönderilecek veya cüzdandan çıkacak parayı takip edebiliyorsunuz ancak Monero’da bu durum söz konusu değil. Monero finansal mahremiyetine düşkün olanlarca kullanılan bir coin.

Gizlilik kriptosu olmasından mütevellit deep webde en sık kullanılan coin olduğu iddia ediliyor. Hackerlar ve illegal iş yapanlar da Monero’yu tercih ediyor. Market Cap’te 11. sırada olması çok kullanıldığını gösteriyor ve pek çok altcoinin aksine kripto para dünyasında geçici olmadığını kanıtlıyor. XMR madenciliği yapılabilen coinlerden biri.

haber.coinotag.com‘dan bitcoin haberlerini Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.58
  THYAO.IS₺12.63
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.48
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.34