arama

Monero (XMR) Anonim Olduğu İçin Borsadan Çıkarılıyor

Monero (XMR) Anonim Olduğu İçin Borsadan Çıkarılıyor

Monero

Kripto para borsası BitBay, birkaç saat önce Monero ile (XMR) ilgili bir duyuru açıkladı. Monero’yu platformdan çıkaracağını açıkladı.

BitBay tarafından paylaşılan bilgilere göre platformdaki kullanıcılar 19 Şubat 2020 itibarıyla Borsada herhangi bir XMR işlemi yapamayacaklar. Kullanıcılar ayrıca 29 Kasım’dan itibaren platforma XMR transfer edemeyecekler.

MONERO Neden Kaldırılıyor

Monero günümüzde var olan diğer kripto paralara kıyasla daha anonim bir şekilde kullanılabildiği için Gizli Koin olarak adlandırılıyor. Bu özellik Monero’yu bazı kullanıcılar için cazip kılsa da zaman zaman Monero’yu olumsuz yönde de etkileyebiliyor.

Monero (XMR) anonim bir şekilde kullanılabildiği için özellikle suçlular tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bu da “XMR yasa dışı amaçlarla kullanılıyor” algısının büyümesine yol açıyor.

OKEx ve UpBit gibi kripto para borsaları, yasal bir sorun yaşamamak için zaten Monero’yu ve Dash’i borsadan çıkardıklarını açıklamışlardı. Görünüşe göre BitBay de aynı sebepten dolayı XMR’yi borsasından çıkarıyor. BitBay’in konu hakkında yayınladığı açıklamadan bir kesit şu şekilde:

Monero (XMR) işlemlerinde anonim olma özelliği kullanılabiliyor. XMR ’yi borsadan çıkarma sebeplerimizden biri bu özelliktir. Olası para aklama işlemlerinin önüne geçebilmek için XMR’yi borsamızdan çıkarıyoruz.

Bu olay Monero’yu Nasıl etkileyecek ilerleyen günlerde göreceğiz.

XMR Nedir?

Monero (XMR), gizlilik üzerine yoğunlaşmış bir kripto para birimi. Gizlilik kriptolarının en bilinen ve tercih edileni yani bu alanda ilk sırada yer alıyor.

Monero’nun gizlilik özelliği, cüzdan adreslerini gizlemesinden geliyor. Diğer çoğu kripto paralarda bir kimsenin cüzdan adresini öğrendiğinizde o cüzdana daha sonra gönderilecek veya cüzdandan çıkacak parayı takip edebiliyorsunuz ancak Monero’da bu durum söz konusu değil. Monero finansal mahremiyetine düşkün olanlarca kullanılan bir coin.

Gizlilik kriptosu olmasından mütevellit deep webde en sık kullanılan coin olduğu iddia ediliyor. Hackerlar ve illegal iş yapanlar da Monero’yu tercih ediyor. Market Cap’te 11. sırada olması çok kullanıldığını gösteriyor ve pek çok altcoinin aksine kripto para dünyasında geçici olmadığını kanıtlıyor. XMR madenciliği yapılabilen coinlerden biri.

haber.coinotag.com‘dan bitcoin haberlerini Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

Avatar for Enes Başoğlu
Enes Başoğlu Düzenleyici
Yazarımız CoinOtag ekibinin müdavimlerinden, emektarlarından birisidir. Kendisiyle iletişime geçmek için [email protected] kanalını kullanabilir ya da yorum atabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
Share via
Copy link
Powered by Social Snap