Filipinler’in Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Bu Bulut Madenciliğinin Scam Olduğunu Duyurdu!

scam

Mining City Scam olabilir mi? Filipinler’in Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, resmi bir uyarı mektubu yayımlayarak yatırımcıların fonlarını Mining City’e yatırmamalarını önerdi.

Ajans, şirketin resmi bir siciline sahip olmadığı ve işletim sisteminin bir dolandırıcılık planı gibi göründüğü konusunda uyardı. Operatörler ayrıca menkul kıymetler yasasını ihlal ettikleri için ciddi cezalarla karşılaşabilirler. SEC ayrıca girişimcilerin 21 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecekleri konusunda uyardı.

Mining City Scam Operasyonu!

SEC dosyasına göre, Bitcoin bulut madenciliği şirketi Mining City, ülkede yatırım sözleşmeleri sunmak, talep etmek veya düzenlemek için komisyon tarafından tanınan resmi bir firma değil. Çünkü şirket, dijital para kanunlarının geçerliliğini uygulayan ülkenin merkez bankasına bağlı değil. Merkez bankasına göre, şirketin planı sahte bir organizasyona benziyor:

“MINING CITY tarafından kullanılan söz konusu şema, yeni yatırımcılardan gelen paraların önceki yatırımcılara “kâr ödemesi” adı altında dağıtıldığı ve yeni yatırımcı sayısının azlığı durumunda sisteme son katılan kişilere büyük zararlar getirecek bir Ponzi organizasyonunu açıkça ortaya koymaktadır.”

Bitcoin Vault ile ortak

Bulut madenciliği şirketinin MineBest olarak bilinen Bitcoin Vault’un (BTCV) yaratıcısı ile ortaklık yaptığı da bildirildi.

92 $ günlük kazanç (!) vaadi

Mining City, BTCV jetonunu kullanarak değeri 300 ila 12.600 ABD Doları arasında değişen yaklaşık altı yatırım planı sunar. 3 yıllık sözleşme planı ile yatırımcılara günlük 92 $ gelir vaat ediliyor.

SEC’den yapılan açıklamada, bu bulut madencilik şirketinin her sözleşme teklifinden uzak durması gerektiği belirtildi. Açıklamada, komisyona veya merkez bankasına kayıtlı olmayan dijital para ile ilgili hizmet veren diğer şirketlere güvenilmemesinin de doğru olduğu belirtilirken, bu tür şirketlerde yatırımları olan kullanıcıların güvence alamayacakları vurgulandı.

Şirket yöneticilerinin de 21 yıl hapis veya 100.000 $ veya daha fazla para cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Coin Otağ’ı ayrıca Twitter, Facebook, Telegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Görkem Ilık
Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.