Çarşamba, Nisan 14, 2021

Çeşitli Yatırımları Destekleyen Milyarder Ray Dalio, Bitcoin Yatırımı Yapmayı Tavsiye Etmedi

Milyarder Ray Dalio
Milyarder Ray Dalio

Milyarder Ray Dalio Ve Bitcoin Yorumu

Yatırım şirketi Bridgewater Associates’in kurucusu multi milyarder Ray Dalio, CNBC’nin 21 Ocak tarihli haberine göre yatırımcıların geleneksel piyasaları göz ardı etmemesi gerektiğini söyledi. Ray Dalio, Bitcoin Yatırımı Yapmayı Tavsiye Etmedi!

Ray Dalio, Bitcoin’in ne bir değişim aracı ne de değer saklama aracı olmadığını söylerek kripto para konusunda yatırımcıları uyardı.

İsviçre, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu sırasında röportaj yapılan Dalio, yatırımcılara küresel ve çeşitli bir yatırım portföyüne sahip olmaları ve borsada hisselerini artırmaları yönünde tavsiye verdi.

Milyarder Ray Dalio, daralma konusundaki endişeleri anladığını ve nakit paranın, hükümetin istediği zaman basabilme yetkisinin dolayı değersiz olduğunu ve ekonomik gerileme döneminde bunu yapacaklarını düşündüğünü belirtti. Dalio, bu nedenle gerilemeden önce nakde yatırım yapmanın doğru olmadığını açıkladı.

Milyarder Ray Dalio, dengeye dikkat çekerek yatırımcılarının portföyünde belirli bir miktar altına yer vermeleri gerektiğini söyledi.

Bitcoin (BTC) hakkında daha olumsuz görüşlere sahip olan Dalio, mevcut durumda kripto paranın para işlevi görmediğini belirtti:

“Paranın iki amacı vardır: değişim aracı olmak ve değer saklama aracı olmak. Bitcoin, mevcut durumda bu iki amaç için de kullanılmıyor.”

Dalio, Bitcoin’in dalgalanmasının varlığı ciddi yatırımcılar için istenmeyen bir hale getirdiğini, Libra gibi bir varlığın ise daha iyi bir seçenek olacağını belirtti. Değer saklama aracı olarak altını tercih ettiğini açıklayan milyarder, en çok değerli madene sahip olanların merkez bankalar olduğuna dikkat çekti:

“Rezerv olarak ne saklayacaklar? Ne daha önce denendi ve uygun bulundu? Bitcoin mi saklayacaklar… Tabi ki altın saklayacaklar. Altın bir rezerv para birimidir.”

Bitcoin Yatırımı ve küresel ekonomi

Bitcoin, sık sık ”dijital altın”, hükümet kontrolünden bağımsız bir rezerv varlık olarak anılıyor.

Bitcoin’in değer saklama tezine inanan birçok kişi olsa da, kripto paranın şimdiye kadarki performansı küresel piyasalar ile anlamlı bir korelasyon göstermedi. Altın ile ufak bir olumlu korelasyona sahip gibi gözükse de, endeksler tesadüf denebilecek kadar küçük.

Bu tür problemler, kripto para birimlerinin henüz yeni ortaya çıkmasından kaynaklanıyor olabilir. Duke Üniversitesi’nde eğitim görevlisi olarak görev yapan Campbell Harvey, örnek boyutunun çok küçük olduğunu ileri sürdü. Binlerce yıllık geçmişe sahip altın bile, her zaman bir güvenli liman varlığı olmadı.

Daha fazla Bitcoin Haberi için buraya tıklayabilirsiniz.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.00
  THYAO.IS₺11.90
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.32
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺15.23