Salı, Ocak 26, 2021

MicroStrategy neden Bitcoin’e yatırım yapmayı bırakmayacak?

MicroStrategy ve Michael Saylor, Ağustos-Eylül 2020’de Bitcoin‘e 425 milyon dolara yakın yatırım yaptığında, tek amaç, nakit rezervlerinin satın alma gücünü Bitcoin’e dönüştürerek korumaktı.

Faydalar başlangıçta şirket için oldukça artarken, MicroStrategy şimdi oyununu yükseltiyor gibi görünüyor.

MSTR’nin Bitcoin’de büyüyen sermayesi

Yakın tarihli bir Ecoinometrics raporunun işaret ettiği gibi, MicroStrategy, Bitcoin’e yatırım yapmak için 400 milyon dolar daha artırmaya çalışıyor olabilir. En temel düzeylerde, Bu neyi gerektirir? Böyle bir yatırımla MSTR, Nakit rezervlerinin karlılığına tek başına bakmıyor olabilir. Bunun yerine, kendi hisse senedi değerinin iyileştirilmesine de göz atabilir.

Kaynak: Ecoinometrics

Ekteki tablo, 2020’de BTC – MSTR – NASDAQ arasındaki büyümeyi göstermektedir ve gözlemlendiği gibi, MSTR ve BTC parabolik bir yükselişte olmuştur. Bu şaşırtıcı bir fark çünkü 2019 ve Ağustos 2020 (MSTR’nin Bitcoin hazine yatırım programı) arasında MSTR, NASDAQ ile %51 korelasyon yaşadı.

Aslında, BTC yatırım programının başlangıcından bu yana hisse senedi değerindeki artış hızlandı. Aynı şeyi takiben, MSTR’nin BTC ile %52 korelasyona sahip olması ve yazma sırasında NASDAQ ile yalnızca %21 oranında korelasyon olmasıyla korelasyon tersine döndü.

Bu alışılmadık bir durum değildir. Çünkü Saylor ve MicroStrategy muhtemelen birikim aşamasının başında olduklarını anlamışlardır. Bu kurumlar Bitcoin’in güçlü bir değer deposuna sahip olduğunu düşünüyor ve MSTR’nin Bitcoin ile yatırım planı artık hisse senedi değerini de iyileştirdi.

Kurumlar bu kadar yüksek yatırımlarla güvende mi?

Doğrusu, MicroStrategy’nin yatırım planı çok agresif. Bitcoin’in değerindeki 2017 benzeri herhangi bir düşüşün bu kuruluşlar için hasara neden olacağı noktaya kadar acımasız. Bununla birlikte, burada belirtilmesi gereken şey, Bitcoin‘in ekonomik manzarasının son zamanlarda çarpıcı bir şekilde değişmesidir.

24 Kasım’da zirveye ulaştıktan sonra, Bitcoin konsolide oldu, Ancak grafiklerde sert bir düşüş göstermedi. Neden? Çünkü bu kurumlar perakendecilerin sergilediği olası satış baskısını emiyor.

Artık diğer kurumlar da MSTR’nin yolunu takip edebilir. BitGo ve Grayscale gibi saklama hizmetleri şu anda kurumsal yatırımcıları temsil etmede ön saflarda yer alıyor ve yatırımcıların bu borsalara genellikle bir prim ödediğini belirtmek önemlidir.

Grayscale’in 2020’de muazzam miktarda BTC emmiş olması, Müşterilerinin yalnızca gün geçtikçe arttığını gösteriyor.

Tek fark, MicroStrategy’nin planlarını halka açık hale getirmesidir. Diğerlerinin açıkça Bitcoin’e büyük meblağlar yatırması çok uzun sürmeyebilir.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 32,051.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.58
  THYAO.IS₺12.63
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.48
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.34