MicroStrategy, Hisseleri Düşüşte | Borçları Ödemek İçin Bitcoinler Satılacak mı?

microstrategy
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Microstrategy bilançoları pek iç açıcı değil.

MicroStrategy hissesinin Şubat ayından bu yana yüzde 63’ten fazla kaybetmesine neden oldu. Yine de iş zekası devi bu riskleri görmezden geldi ve Bitcoin (BTC) satın almak için daha fazla borç almaya karar verdi.

MicroStrategy, 7 Şubat’ta öncelikli tahvil satarak 400 milyon dolar toplamayı ve bu sermaye ile Bitcoin satın almayı planladığını duyurdu. Şirket şu anda mevcut döviz kurunda yaklaşık 3.31 milyar dolar değerinde 92.000’den fazla BTC’ye sahip. 3,31 milyar, şirketin ilk yatırımının neredeyse 1,5 katı.

BTC/USD çiftinin (mavi) ve MSTR’nin (turuncu) yıl içi performansları. Kaynak: TradingView

MSTR, New York Hisse Senedi’nin ardından yüzde 2.17 düşüşle 469.29 dolara geriledi borsa 7 Haziran’da açıldı. Şirketin hisseleri yıl içinde 1.135$’a kadar yükselmişti.

Şirket yeterli gelir elde etmiyor

MicroStrategy, daha önceki açıklamalarında, dünyanın önde gelen para birimlerinin değer kaybına karşı sigorta olarak bir Bitcoin portföyü oluşturduğunu belirtmişti. Ancak şirket, tekrar tekrar Bitcoin satın alarak doların değer kaybetmesinden daha fazlasına karşı kendini korudu.MicroStrategy’nin net gelir artışı 2020’de yüzde 121,90 azaldı.

MicroStrategy’nin alternatif varlık birikimlerine bakıldığında Bitcoin’e çok fazla ağırlık verdiği görülüyor. Şirketin gayrimenkul yatırımları, toplam yatırımlarının yüzde 0,2’sinden daha azını oluşturuyor.

Şirketin son çeyrek raporu da 31 Mart itibarıyla 4,55 borç/özkaynak oranı ile zayıf bir bilanço gösteriyor. Şirketin özkaynak değeri 0,37 milyar dolar iken, borç yükünün 1,66 milyar dolar olduğu görülüyor.

MicroStrategy’nin Mart ayı itibariyle 2,44 milyar dolar değerinde varlıkları var.

Bu, özellikle Bitcoin’in fiyat oynaklığı göz önüne alındığında risklidir. MicroStrategy, borç yükünü karşılamak için yeterli gelir elde edemiyor ve çoğunlukla Bitcoin karlarına güveniyor. Şimdi dönüştürülebilir tahvillerinin vadesi 2028’de olmasına rağmen 400 milyon dolar daha borç almak istiyor.

2014 ve 2018’de görülen büyük düşüşlere atıfta bulunan stratejist Juan De La Hoz, Bitcoin gelecekte yüzde 50 daha düşerse MicroStrategy’nin borçlarını ödeyemeyeceğinden endişe ediyor. Analist, MicroStrategy’nin böyle bir durumda iflastan kaçınmak için Bitcoin varlıklarını satacağını öne sürdü.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 37,940.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Feragatname: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!