Merkez Bankası Toplantısı | Son Dakika 29 Temmuz 2021

Merkez Bankası Toplantısı TCMB

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bir çok yatırımcı bugün sabah saatlerinde Şahap Kavacıoğlu önderliğinde gerçekleşen Merkez Bankası Toplantısı ile açıklanacak faiz kararı ve enflasyon oranları bekliyordu. Yapılan toplantıda bahsedilen ve üzerinde durulan konuları sizin için yazımızda topladık ve bir özet haline getirdik. Dilerseniz vakit kaybetmeden yazımıza geçelim.

Merkez Bankası Faiz Kararı

Merkez Bankası Toplantısı

Bugün gerçekleştirilen Merkez Bankası Toplantısı öncesinde Faiz Kararı için herkes merakla bekliyordu. Merkez Bankası Toplantısı sırasında Faiz Kararına da değinen Sayın Kavacıoğlu, yatırımcıları sevindirecek açıklamalalarda bulundu. Sayın Kavacıoğlunun Faiz kararını açıklamasından sonra BIST 100 endeksi yükselişe geçti ve yüzde 2’lik bir değer kazandı. Konuşmasında Enflasyon Oranlarına, Döviz Kurlarının Enflasyona Etkisine ve Merkez Bankası Toplantısı sırasında belirlenen Faiz Kararını açıkladı.

Kavacıoğlu Ocak ve Şubat aylarında yaptığı toplantılarda. Faiz Kararı ile ilgili olarak Faizi yüzde 17 civarında sabit tutmuştu. Mart ayında 200 baz puan arttırılarak Faiz Kararı, Merkez Bankası Toplantısı sonrasında yüzde 19’a çıkardı. Nisan ayında gerçekleştirilen Merkez Bankası Toplantısında ise faizlerin yüzde 19’da sabit tutulmasına karar verdi. Mayıs ve Haziran ayları içinde Faiz Kararında değişikliğe gitmeyen Kavacıoğlu, Temmuz ayı içinde Faiz Kararını değiştirmedi ve yüzde 19’da sabit bıraktı.

2021 Yılı Güncel Enflasyon Rakamları

İşlenmiş gıda, enerji, alkol-tütün ve altın dışı TÜFE (Tüketici fiyatları endeksi) (TÜFE: tipik bir tüketicinin satın aldığı belirli bir ürün ve hizmet grubunun fiyatlarındaki ortalama değişimleri gösteren bir ölçüttür.) oranlarında son 2019 ve 2020 yılları ile kıyasladığımız takdirde TÜFE endeksinde aşağıdaki tabloyu görüyoruz.

Merkez Bankası Toplantısı
Merkez Bankası Toplantısı TÜFE endeksi

Yıllık bazda bakıldığında TÜFE endeksi 2019 yılının 3. Çeyreğinde yüzde 9 iken , 2020 yılının 3. Çeyreğinde pandeminin ve türk lirasındaki volatalite (oynaklık) nedeniyle yüzde 12 ye çıkarak. Yıllık bazda yüzde 3’lük bir artış olduğunu görüyoruz. 2021 yılının 2. Çeyreği için açıklanan verilerde şu an için yüzde 17 nin üstünde bir seyir görüyoruz. Bu da 9 ay önceki veriler karşılaştırıldığında yüzde 5 in üzeründe bir artış anlamına geliyor.

Enflasyonu En Çok Etkileyen Birimler

Enflasyonu en çok etkileyen birimlerin başında yüzde 3 lük artış ile Temel Ürünler yer alıyor.(Altın dahil.) 2. Sırada ise yüzde 2’lik artış ile Gıda ve Alkolsüz ürünler yer alıyor. Enerji sektörünün enflasyona etkisi stabil. 2021’in ilk çeyreğinden itibaren yüzde 2’lik yatay seyrini devam ettirdiğini görüyoruz.

(Karşılaştırılan veriler 2020 yılı TÜİK verileri ile karşılaştırılmıştır.)

Enflasyon Belirleyicileri

Net Kredi Kullanımı

Bireysel kredi kullanımı, kredi kartları dahil olmak üzere 2021 yılı 2. çeyreği için yıl başlangıcına göre 2 puan düşerek yüzde 4 seviyesine geriledi. Bu seviye 2016 yılının son çeyreğindeki firma bazlı kredi kullanımları ile aynı seviye.

Firma bazlı kredi kullanımları ise 2020 yılı  2. çeyreğine kıyasla yüzde 11 seviyelerinden yüzde 7 düşerek 2021 2. çeyreği için 4 puanda seyrediyor.

Merkez Bankası Toplantısı
Merkez Bankası Toplantısı Net Kredi Kullanımı

Döviz Kuru ve Tüketici Enflasyonu Bağlantısı

Amerikan Doları ve Euro eşit ağırlıklı olmak üzere hesaplanan verilerde yıllık kur değişiminin enflasyon üzerine etkisi, 2019 yılının 4. çeyreğindeki düşüşün ardından (2019 4. çeyreği oranı yüzde 10) yüzde 30’un üzerinde bir yükselişle 2021 yılı 2. çeyreği için yüzde 40’ın üzerinde yer  alıyor.

Merkez Bankası Toplantısı
Merkez Bankası Toplantısı Döviz kurunun Enflasyon oranına etkisi

Enflasyon Beklentileri

Merkez Bankası Toplantısı Enflasyon Beklentileri

 

2021 Yılı Enflasyon Beklentileri

Bu çerçeve de TCMB tarafında yapılan enflasyon oranlarıın yüzde 70 olasılıkla; 2021 yılı sonunda orta nokta yüzde 14.1 olmak kaydı ile. Taban olarak yüzde 12.2 tavan olarak yüzde 16.0 olarak aralağındadır.

2022 Yılı Enflasyon Beklentileri

Yine aynı şekilde orta seviye olarak yüzde 7.8 olmak kaydı ile. TCMB verilerine göre 2022 yılı enflasyon verileri için taban nokta yüzde 5.4. Tavan ise yüzde 10.2 olarak gerçekleşeceği tahmin edildi.

Merkez Bankası Toplantısı Faiz Kararı ve Enflasyon oranları tahminleri yazımızda olduğu gibidir.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook